Koliko je bezbjedno jesti buđavu hranu?

Koliko je bezbjedno jesti buđavu hranu?

Velika Britanija na godišnjem nivou baci sedam miliona tona hrane i pića. Kako biste vizualizovali količinu hrane zamislite stadion Vembli prepun hrane. Koliko ove hrane, čiji je rok zvanično istekao, zapravo još uvijek može da se jede? Novinar BBC-a Majkl Mosli rešio se na jednu vrstu eksperimenta ali uz bezbjedno vođenje. 

Zajedno sa doktorom Patrikom Hikom, rešio je da napravi obrok od hrane kojoj je rok istekao. “Shvatio sam da će biti zanimljiv obrok kada mi je Hik dao da obučem odijelo protiv kontaminacije”, piše Mosli za BBC.

U obzir je dolazila hrana sa oznakama “najbolje prije” i “prodaje se do” ali ne i hrana sa tačnim datumom kao rokom trajanja. Prvo su ispitali čedar, isekli su buđave dijelove, posebno obraćajući pažnju na to da buđ ne ostane na nožu kada se siječe nebuđav dio i zaključili su da je dio bez buđi sasvim bezbjedan za jelo.

Čedar i parmezan su suvi sirevi, a da bi se buđ širila potrebna joj je vlaga, zbog čega kada je ova namirnica u pitanju ne uspijeva da uđe dublje. Neki sirevi su namerno “zaraženi” plavom buđi koja im daje ukus.

Nije svaka buđ samo penicilin, sirevi koji su pobuđali vrlo je moguće da su zaraženi štetnim bakterijama kao što su listerija ili salmonela.

Hljebu, pokriven plavo bijelim buđavim dijelovima, bezbjedan je za jelo ukoliko se odstrane ovi dijelovi. Kada se tostira još je bezbedniji, a problematično je samo kada se pojave crne fleke na njemu.

Staro povrće iz zamrzivača mekano i ljigavo na dodir je zapravo prekriveno nizom bakterija i nije bezbjedno za korišćenje jer poslijeprvih nekoliko sati moguće je dobiti grčeve i dijareju.

Voće najčešće traje duže od povrća zbog kiseline koja ne dozvoljava bakterijama da se razmnože. Buđ koju pronađete na džemu je bezbjedna i ukoliko je odstranite džem se može jesti.

Opreznost je važna kada su jabuke u pitanju. Iako djeluje da mogu da stoje jako dugo. činjenica je da ako postoji rupica, buđ ih može uništiti. Dešavala su se trovanja sokom od jabuke koji sadrži toksin zvani patulin.

Buđavi orasi su posebno opasni zato što se u njima razmnožava gljivica zvala Aspergillus flavus.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE