Obraćanje u Haagu Radovana Karadžića: Pravda je pokopana

Obraćanje u Haagu Radovana Karadžića: Pravda je pokopana

Radovan Karadžić, čelnik bosanskih Srba, koji je, između ostalog, optužen za masakr 7.000 muškaraca i dječaka u Srebrenici i granatiranje Sarajeva, jučer je u Haškom sudu počeo iznošenje završne riječi. Po ulasku u sudnicu svima je poželio dobro jutro, te je kazao kako tužilaštvo u Haagu kao dokaze protiv njega podastire aluzije, ćakulanja i svjedočenja svojih zaposlenih.

Udruženi poduhvat

Ističući kako je izum haškog tužilaštva udruženi zločinački poduhvat, Karadžić je kazao da tužilaštvo u Haagu optužuje svakog Srbina.

– Neka nađe tužilaštvo bilo kakav moj grijeh i optuži me za nešto izvan udruženog zločinačkog poduhvata. Nema, gospodo. Ni približno nije ukazalo ko je osnovao UZP. Mene je okarakteriziralo kao lopova i mafijaša. Ja se neću koristiti takvim jezikom, a siguran sam da je tužilac Alan Tieger to uradio teška srca, zato što nema niti jedan dokaz. Tužilaštvo je ocrnilo srpsku borbu za ravnopravnost, dok je na druge dvije strane cvjetalo poštenje i bila osnovana tajna unija protiv bosanskih Srba, naveo je nekadašnji čelnik bosanskih Srba, te dodao da je kao predsjednik RS-a izdao 64 naredbe za poštivanje humanitarnog prava, ali da to tužilaštvo zanemaruje.

– Izdao sam naredbu za obustavljanje akcija oko Srebrenice. Bilo je pritisaka tokom rata, ali nisam popuštao samo ako je to podrazumijevalo naše velike žrtve, rekao je Karadžić, te istakao da “ponašanje Tužilaštva ne ide u korist pravde”. Navodeći kako nije vršeno prisilno preseljenje bosanskih muslimana i Hrvata, već da su oni dobrovoljno odlazili, Karadžić je kazao: “Jesu odlazili teška srca, ali svojevoljno s područja koja su kontrolisali Srbi”. Potom je objašnjavajući optužbe za čišćenje Hrvata iz Posavine, kazao da se to odnosilo na čišćenje vojnih formacija, gdje je tada bio koridor koji je puno značio. Govoreći o početku rata u Prijedoru, Karadžić je kazao da je do toga došlo jer je centrala u Sarajevu bila ljuta što pregovaraju sa srpskim agresorom.

Optuženik se jučer upitao kako tužilaštvo može reći da je 235 ljudi, svjedoka, došlo da laže za Karadžića.

– Sad mi je žao što nisam doveo svih 600 svjedoka koje sam htio, onda bi im bilo duplo teže reći da su svi lagali. Tužilaštvu, kako se kaže u našem narodu, svaka batinu vuče. Iskrivljuju rečenice, a moja odbrana nije da nekoga optužujem, već hoću da utvrdim šta se desilo. Desio se građanski rat. Tražim da vijeće provjeri sve što kaže tužilaštvo, rekao je Karadžić i zaključio kako je međunarodna pravda pokopana prije nego je rođena.

Neiskreno žaljenje

Prethodna dva dana završnu riječ iznosilo je tužilaštvo, koje je zatražilo da se Karadžić osudi na doživotni zatvor, kako bi bila postignuta pravda za sve žrtve iz Sarajeva, Srebrenice i ostalih gradova u BiH. Teorije odbrane da je Armija BiH napadala vlastite civile u Sarajevu, tužilaštvo Haaga nazvalo je glasinama i nejasnim tvrdnjama. Karadžićevo neiskreno žaljenje i orkestrirane odluke, po mišljenju tužilaštva, predstavljaju so na ranu svake žrtve koja pati bez svojih voljenih i pokušava se suočiti sa morama prošlosti. Nakon što Karadžić okonča izlaganje, uslijedit će vijećanje sudaca o presudi i kazni, a što bi moglo biti izrečeno sredinom 2015.

oslobođenje

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE