Otkrijte 7 razlika između depresije kod žena i muškaraca

Otkrijte 7 razlika između depresije kod žena i muškaraca

Depresija je sve učestalija bolest suvremenog društva. Iako pogađa oba spola, žene i muškarci depresiju proživljavaju na različit način.

Depresija je sve učestalija bolest suvremenog društva. Iako pogađa oba spola, žene i muškarci depresiju proživljavaju na različit način, piše portal LiveScience. Kako bi se depresija bolje i učinkovitije liječila, potrebno je znati te razlike, prenosi “Vecernji“.

Razlike u proživljavanju depresije između muškaraca i žena potrebne su za razumijevanje bolesti – tvrdi Jill Goldstein, direktor istraživačkog tima ženske bolnice u Bostonu. Najveća razlika u razvoju bolesti vidi se u tome što žene imaju dvostruko veći rizik od razvijanja depresije nego muškarci. Razlozi su dijelom biološki, prvenstveno geni i hormoni. – Biološke promjene tijekom razvoja muškog i ženskog fetusa se razlikuju i te promjene nose u sebi zapisanu osjetljivost za poremećaje u ponašanju, kao što je depresija – smatra Goldstein. Osim toga, žene su sklone tumačenju svojih emocija i sposobnije su opisati kada se osjećaju depresivno dok su muškarci skloni svoje neraspoloženosti pa bolest može biti zanemarena sve dok ne dođe do ozbiljnog stadija.

Ovo je 7 ustanovljenih razlika između muške i ženske depresije:

1. Žene više razmišljaju o svojim osjećajima kada su depresivne

Analiziranje i vraćanje negativnim emocijama češće je kod depresivnih žena, nego kod muškaraca. Žene su sklonije negativno pričati o sebi, kriviti se i plakati bez očiglednog razloga. Za razliku od njih, depresivni muškarci znaju kako zaokupiti svoju pažnju nečime kada se osjećaju depresivno. Time si olakšavaju teške trenutke.

2. Depresivni muškarci su skloniji alkoholu i drogama

Depresivni muškarci, za razliku od žena, najčešće se okreću alkoholnim pićima i opijatima. Ovo posebice vrijedi za mlađe muškarce. Osim toga pokušavaju si pomoći i gledanjem televizije, sporta, pretjeranim radom i slično. Depresija se kod muškaraca i tinejdžera najčešće manifestira ispadima bijesa i razdražljivošću.

3. Žene mogu drugačije reagirati na stresne životne situacije

Postoje dokazi da kada žena doživi stresno iskustvo, kao što su smrt u obitelji, gubitak posla i slično, ona produžava svoje negativne osjećaje i povećava stres.

4. Depresiju je teže uočiti kod muškaraca

Zbog neiskazivanja emocija depresija se teže dijagnosticira kod muškaraca. Simptomi depresije kod muškaraca često promaknu članovima njihove obitelji pa oni razviju ozbiljan stadij depresije i prije nego se ona otkrije.

5. Žene uz depresiju često razvijaju i poremećaje u prehrani

Depresija i poremećaji u prehrani kao što su anoreksija i bulimija kod žena često idu zajedno. Osim toga, česta je pojava da se uz depresiju javi i panični poremećaj, kao i opsesivno-kompulzivni poremećaj.

6. Muškarci i žene drugačije reagiraju na antidepresive

Ovo je za sada još nedovoljno istraženo područje, no postoje dokazi koji pokazuju da postoje razlike u načinu na koji muški i ženski organizam reagira na antidepresive.

7. Muškarci su skloniji samoubistvu

S obzirom na to da se simptomi depresije kod muškaraca često uočavaju kasnije nego kod žena, liječenje počinje kasnije, kada je bolest već znatno uznapredovala. Upravo zbog toga muškarci su skloniji samoubojstvu nego žene.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE