Dr. Kovačević: Vakcina je jednostavno i efikasno oružje protiv čevrtog talasa

Dr. Kovačević: Vakcina je jednostavno i efikasno oružje protiv čevrtog talasa

Klinika intenzivne medicine za nehirurške grane Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske izborila je najveće bitke u tri tralasa pandemije, spasivši živote stotine kritično Covid oboljelih dobrom organizacijom. Načelnik ove Klinike, prof.dr.sc. Peđa Kovačević, supspecijalista intenzivne terapije, za N1 govori o spremnosti za naredni period s obzirom da Delta virus hara Evropom i svijetom. U jeku takozvane “pandemije nevakcinisanih”, objašnjava zašto se vakcinisati i koje benefite imunizacija svakom od nas donosi.

N1: Da li ste u Klinici intenzivne medicine za nehirurške grane UKC Republike Srpske imali slučajeva hospitaliziranih zbog Delta soja korona virusa i kakva je trenutna situacija sa Covidom?

Dr. Kovačević: U ovom trenutku se u Klinici intenzivne medicine za nehirurške grane Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske liječe dva bolesnika oboljela od COVID 19. Kod oba bolesnika postoji značajan klinički oporavak, jedna od njih, u skorije vrijeme, biće vraćen u opštu bolnicu iz koje je i bio nama upućen, drugi bolesnik se već duže vremena oporavlja od posljedica pneumonije izazvane virusom SARS CoV 2.  Spremni za vanredne okolnosti i prihvat većeg broja bolesnika.

N1: Očekujete li i kada četvrti talas korona virusa i imate li poseban  plan za to u Klinici?

Dr. Kovačević: Mi u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske imamo već razrađen plan za prihvat većeg broja bolesnika oboljelih od COVID 19 u periodu jesen – zima 2021.godine. Tokom drugog i trećeg talasa, naša ustanova je adekvatno odgovorila na veliki priliv bolesnika, kao i veliki broj hospitalizacija, a bolesnici su zbrinuti po svim pravilima medicinske struke. Najveći dio tih organizacionih planova i algoritama koje smo već sporovodili u borbi sa COVID 19 biće ponovo primjenjeni.
Plan rada Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane u vanrednim okolnostima, praćenim velikim prijemom kritično oboljelih bolesnika od COVID 19 postoji i on je samo jedna karika u lancu zbrinjavanja svih bolesnika naše ustanove.

Izvor : N1

N1: Ko je prvi na udaru četvrtog talasa?

Dr. Kovačević: Kada je u pitanju procjena ko je na udaru narednog pandemijskog talasa COVID 19, prema iskustvima zemalja u regionu, kao i drugih zemalja gdje u ovom trenutku postoji porast zaraženih i oboljelih, jasno se se vidi da su najosjetljivije kategorije upravo nevakcinisanog stanovništva. U sredinama sa najvećim procentom vakcinisanih prijem bolesnika oboljelih od COVID 19 je izuzetno mali i ne opterećuje zdravstveni sistem, dok je sa druge strane prijem teških formi bolesti kao i smrtni ishod prije svega “rezervisan” za nevakcinisane pojedince.

Samo kolektivni imunitet vraća nas normalnom životu

N1: Koja je Vaša poruka zašto se vakcinisati?

Dr. Kovačević: Odgovor na pitanje zašto se vakcinisati leži u zbiru više činjenica i medicinskih dokaza zasnovanih na rezultatima do sada provedenih studija. Prije svega vakcina predstavlja veoma jednostavno i efikasno oružije za borbu protiv virusnih infekcija, što je i dokazano kroz istorijske činjenice. U ovom trenutku našim građanima je dostupna čitava lepeza vakcina različitih proizvođača, te se pojedincu, naravno, uz  moguću konsultaciju sa zdravstvenim radnicima, ostavlja na odlučivanje koju vrstu vakcinu da primi. Kako sam već istakao, do sada je potvrđeno, da se najteže forme bolesti i hospitalizacije dešavaju upravo nevakcinisanim osobama. Sem toga što će vakcinacija da nas zaštiti od najtežih formi oboljenja, boravka u bolnici-hospitalizacije, te najnepoželjnijeg smrtnog ishoda, proces vakcinacije štiti i zdravstveni sistem od prenapregnutosti i u najgorem scenariju njegovog popuštanja ili pucanja. U situaciji kada je broj oboljelih od posljedica COVID 19 na “prihvatljivom” nivou, zdravstvene ustanove i čitav zdravstveni sistem može adekvatno da pruži zdravstvenu zaštitu  društva u cjelosti bez obzira  o kojoj bolesti se radi. Pored zdravstvenog sistema, kao izolovane varijable, bolest COVID 19, pogotovo kada je u težem obliku, pojedinca onesposobi u radno produktivnom smislu za duži period, što indirektno utiče na sve segmente našeg života. I na kraju, adekvatnom imunizacijom i dostizanjem kolektivnog imuniteta vratićemo se normalnom životu u svakom pogledu.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE