FHMZ: “Čime se mjeri vrijeme u Beču, mjeri se i u Sarajevu”

FHMZ: “Čime se mjeri vrijeme u Beču, mjeri se i u Sarajevu”

Ne raseljava samo rat. To rade i klimatske promjene. Samo tokom 2020. godine zbog njih je oko 30 miliona ljudi napustilo svoj dom. Sve se više ističe važnost ranog upozorenja i djelovanja. No, o tome se govori tek kada dođe do katastrofa. Ove stvari podcrtane su povodom Svjetskog dana meteorologije.

I danas na svom radnom zadatku. Meteorolog Bakir Krajinović priprema tačnu vremensku prognozu. Njegovoj analizi prethodi mnogo toga.

”To je sve uvezano u jedan sistem, automatizirano je… i prognozni modeli sami prikupljaju podatke sa globalnog nivoa na naše servere i rade proračun na lokalnom nivou BiH, na osnovu čega mi radimo prognozu. Sve se to radi prije nego mi uopšte dođemo na posao i to je već spremno u 6 sati u Zavodu kada dežurni sinoptičar dođe”, rekao je Krajinović.

Čitav ovaj sistem postoji da bi građani znali kakvo će vrijeme biti. To je posebno važno u vrijeme klimatskih promjena. Samo u posljednih 50 godina desilo se više od 11 hiljada vremenskih katastrofa sa preko dva miliona žrtava. Da se našim meteorolozima može vjerovati pokazuje i opremljenost zavoda:

“Ono čime se mjeri u Beču, mjeri se u Sarajevu. Doslovno uređaji su isti. Što se tiče uređaja za mjerenje protoka to su najsavremeniji dopleri za mjerenje. U svijetu nema ništa bolje. Što se tiče stanica, većina je Otova njemački proizvođač, vrhunski kvalitet”, rekao je Almir Bijedić, direktor FHMZ.

U ovom trenutku nedostaju im meteorološki radari. Vrijednost jednog je dva miliona eura. Nastoje ih nabaviti putem projekata. Sa svim aspektima ove profesije upoznali su se učenici Treće gimnazije Sarajevo. U jednom dijelu zavoda vrši se analiza teških metala iz zraka.

”Otprilike 24 sata traju uzorkovanja, nakon toga filter se donosi u adekvatnom posebnom prenosiocu i onda ga mi ovdje obrađujemo laboratorijski”, naveo je Bijedić.

Učenici su upoznati i sa tim koliko je važno čuvati okolinu i kakav je njen značaj, ali i posebnost.

”Pokazali su nam recimo da su biljke bolji indikatori koji pokazuju kakva je situaciju u atmosferi, bolje nego savremeni instrumenti koje je čovjek napravio. To mi je fascinantno”, kazao je učenik Fatih Beširović.

”Nisam znala da postoji vrt u sklopu FHMZ-a i proširila sam svoje znanje o meteorologiji”, rekla je učenica Veldina Hodžić.

Nove generacije, kažu meteorolozi, moraju se znatno drugačije ponašati od starijih. U suprotnom, poručuju, poplave, požari i zemljotresi vode čovječanstvo njegovom kraju.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE