ICMP: U Federaciji BiH potrebno hitno osnovati Institut za sudsku medicinu

ICMP: U Federaciji BiH potrebno hitno osnovati Institut za sudsku medicinu

Uskoro će se navršiti dvadeset godina od završetka rata i zagovaranje vladavine prava je ključno u podupiranju napora prema pronalasku nestalih u BiH, složili su se učesnici Okruglog stola danas u Tuzli.

Okrugli sto, u organizaciji Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP), je okupio predstavnike udruženja porodica, vlasti, te akademske i pravne stručnjake kako bi razmotrili načine povećanja učinkovitosti napora koji se čine prema pronalasku nestalih osoba.

Učesnici su napomenuli da procesuiranje ratnih zločina kao i pronalaženje njihovih žrtava nije nešto što je bitno samo za porodice nestalih: to utiče na svakoga jer ako se kriminalci slobodno kreću, građani se ne mogu osloniti na zaštitu po zakonu, što u praktičnom smislu znači da, ako su kriminalci slobodni, neće biti ni obavezni da daju bilo kakve informacije koje mogu imati u vezi sudbine onih koji se još uvijek vode nestalim.

Tokom Okruglog stola  vodila se rasprava oko rezultata koji su prezentirani u Izvještaju o pregledu stanja u BiH koji je ICMP objavio prošlog decembra, a koji opisuje dvadestogodišnja nastojanja da se pronađu nestali, te  proučava specifične probleme u donjem Podrinju, gornjem Podrinju, Hercegovini, Sarajevu, Posavini, centralnoj Bosni, sjeveroistočnoj Bosni, te zapadnoj Bosni.

Izvještaj o pregledu stanja uključuje preporuke poput toga da Bosna i Hercegovina mora ostati aktivna u procesu pronalaženja preostalih 8.000 osoba nestalih u sukobu tako što će osnažiti svoje institucije, među njima Institut za nestale osobe i Tužilaštvo BiH, i osigurati njihovu uključenost u rješavanje pitanja nestalih.

U preporukama se navodi i to da BiH mora u potpunosti primjenjivati Zakon o nestalim osobama koji predviđa osnivanje Centralne evidencije nestalih (CEN) i Fonda za potporu porodicama nestalih osoba.

BiH treba istražiti nove mogućnosti pronalaženja grobnica, uključujući upotrebu zračnih i satelitskih snimaka, potrebno je nastaviti započete aktivnosti sistematskog pregleda stanja u mrtvačnicama u BiH kao prioritet i konačno, udruženja porodica nestalih osoba trebaju nastaviti lobirati za svoje pravo na istinu i pravdu.

Posebno je važno da nastave održavanje godišnje regionalne konferencije, kako bi zagovarali svoja prava i osigurali održiv napredak u budućnosti.

Iz ICMP navode kako BIH mora ojačati svoje domaće kapacitete u pogledu forenzičke ekpertize; između ostalog, Institut za sudsku medicinu bi trebao biti uspostavljen u FBIH, a kapacitete Instituta za sudsku medicinu RS treba ojačati. Iz ICMP dalje navode kako je potrebo prekinuti opstrukcije kod zaključivanja bilateralnih sporazuma između Bosne i Hercegovine i drugih zemalja regiona, kao i uspostave regionalnog spiska nestalih osoba kojim bi se eliminisalo dupliciranje evidencija, te ukloniti prepreke u nadležnosti kada treba postići napredak na ovom pitanju.

Naredni skupovi ove vrste će se održati i u Mostaru 17. marta, u Sarajevu 19. marta, te u Banja Luci 26. marta, saopćeno je iz ICMP.

nap.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE