Kad te država “uzme na zub”: Već 22 godine moli državu za otkaz

Kad te država “uzme na zub”: Već 22 godine moli državu za otkaz

Kao pomoćnik kontrolora letenja Zineta Altumbabić počela je raditi 1994. godine u Direkciji za civilnu avijaciju BiH, koju kasnije preuzima Ministarstvo prometa i komunikacija i nakon tog preuzimanja Zineta ne dobija ni poslovni angažman ni otkaz.

Stižu kazne

Podsjetimo, Zajednička komisija za ljudska prava PSBiH zatražila je da se Vijeće ministara uključi u rješavanje problema Tuzlanke koja vodi pravnu borbu više od 20 godina. Altumbabić nikada nije dobila odluku o prestanku radnog odnosa, tako da se nije mogla prijaviti na biro, na redovne konkurse za zaposlenje…

Mirjana Marinković-Lepić, zastupnica Naše stranke u državnom Parlamentu, kaže da je sebi dala zadatak da pomogne sugrađanki Zineti, a nedavno je postavila i poslaničko pitanje navodeći da nema običaj bilo čije lične probleme iznositi pred Parlamentom. No, zbog potpunog nedostatka empatije prema običnom čovjeku i nepoštivanja odluka Vijeća ministara, ovoga puta imala je potrebu da to uradi.

image

– Altumbabić ima i presudu Ustavnog suda BiH, kojom se nalaže da se postupak koji ona vodi okonča, da se vrati na posao. Vijeće ministara je prije skoro godinu zadužilo Ministarstvo komunikacija i prometa BiH da na temelju analize sudskih odluka i preporuke Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH pripremi i dostavi na razmatranje Vijeću prijedlog za rješavanje radnopravnog statusa Altumbabić, govori Marinković-Lepić.

Vijeće ministara nalaže Ministarstvu prometa da riješi moj status, ono to nije uradilo, pa se sada kažnjava Tegeltija, kaže Altumbabić

Podvlači da o provođenju presuda Ustavnog suda BiH nema rasprave, da se moraju provesti, a govori i da je predsjedavajući Vijeća ministara Zoran Tegeltija već kažnjen sa 500 KM zbog toga što nije proveo presudu.

– Ništa se ne dešava već dugo, štaviše, ponovo je Tegeltiji dostavljena urgencija od Suda da se izjasni da li je šta poduzeto, pod prijetnjom nove novčane kazne. Pravobranilaštvo osporava kaznu Tegeltiji, upušta se u meritum spora, umjesto da i oni nastoje da naše institucije poštuju presude Ustavnog suda, naglašava Marinković-Lepić.

Navodi da postoji nekoliko pravnih akata koji obavezuju Vijeće ministara da riješi problem, ali da se uprkos tome ništa ne dešava. Ističe da ni resorni ministar ne poštuje odluku VM, što znači da indirektno ne poštuje ni presude Ustavnog suda.

​Altumbabić nije iznenađena time što se ništa ne dešava, jer je sve, kako kaže, od samog početka kilavo.

image

– Razvlače 22 godine, to je već previše. Ne znam ima li bilo gdje ovakav slučaj kao što je moj, ovo je zastrašujuće. Presudu Ustavnog suda BiH sam dobila 2019. godine, da me vrate na radno mjesto, odluka je jasna kao dan, govori nam Altumbabić i dodaje da su je iz Ministarstva prometa “davno otkačili”.

Šta bi s voljom?

A “otkačili” su i nas, jer odgovor na upit nismo dobili. Prije godinu ministar Vojin Mitrović je za Oslobođenje kazao da su voljni razriješiti ovu situaciju.

– Svjesni su da je dio odgovornosti na njima, da im Vijeće ministara nalaže da riješe moj status, oni to nisu uradili, a zbog toga se sada kažnjava Tegeltija, kaže Altumbabić, podsjećajući da je molila državu BiH da joj da otkaz.

– Ako ja više nisam potrebna nikome, pa dajte napišite to na papiru. Ali, oni su svjesni da ako to urade, odnosno pokušaju riješiti moj problem, to za sobom povlači nove tužbe ili moje nagađanje s njima, jer su mi prekršili sva moguća prava time što su našli način da zaobiđu sudsku odluku, kaže Altumbabić. 

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

POVEZANE OBJAVE