Posljedica novog zakona: Nestašica jaja izazvala rat za perad

Posljedica novog zakona: Nestašica jaja izazvala rat za perad

Zabrana uzgajanja kokoši u kavezima izaziva nestašicu jaja i sve veći interes za perad, ali organizacije za zaštitu životinja upozoravaju da kokoši nisu samo “mašine” za jaja.

Zagovornici prava životinja pozivaju Novozelanđane da ne reaguju na nestašicu jaja diljem zemlje borbom za kupovinu pilića, dok su police mnogih supermarketa prazne već drugu sedmicu nakon zabrane baterijskih kaveza.

Kavezi, koji se smatraju štetnim za zdravlje i dobrobit ptica, zabranjeni su od 1. januarom 2023. godine. Vlada se obvezala da će ih zabraniti još 2012. godine, kada je 86 posto kokoši uzgajano na baterijskim farmama. Do decembra 2022. godine taj je broj pao na 10 posto.

Proizvođači jaja kažu da im još uvijek nedostaje stotine hiljada ptica da zadovolje potražnju na tržištu, a rješavanje problema moglo bi potrajati mjesecima.

Ograničenja kupovine i prazne police u supermarketima očito su kod nekih potaknuli ideje o uzgoju u dvorištu. Pretrage na najvećoj novozelandskoj internetskoj stranici s oglasima za piliće i “artikle povezane s piletinom” skočile su 77 posto na 32.800 u proteklih sedam dana u usporedbi s prethodnom sedmicom.

Ali novozelandska dobrotvorna organizacija za životinje SPCA poziva na oprez među ambicioznim entuzijastima u uzgoju peradi.

“Razumijem da se čini kao dobra ideja, ali molim vas, nemojte kupovati piletinu osim ako se o njoj ne možete brinuti dugoročno”, rekla je izvršna direktorica organizacije Gabby Clezy.

Oni koji udome kokoši “mogli bi se iznenaditi kad otkriju” da ptice mogu živjeti desetljeće ili duže, da mogu proizvoditi jaja samo tokom prve dvije ili tri godine.

“Zabavne su životinje za društvo. Ne kupujte ih kao proizvođače jaja”, kazala je Clezy.

Klix

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE