Sandi Dizdarević: Cijeli sigurnosno – policijski sektor sazrio za ozbiljnu, stručnu reformu
Sama činjenica da su u jučerašnjoj akciji SIPA-e i partnerskih agencija uhapšeni prvi ljudi Federalne uprave policije, ali i drugi policijski službenici, pokazuje ozbiljnost situacije u policijskom sistemu u BiH, izjavio je za “Avaz” bivši istražitelj i profesor kriminalističke psihologije Sandi Dizdarević.
– Kada se tome pridoda i hapšenje visokopozicioniranih službenika iz obavještajnog i pravosudnog sektora onda je situacija još ozbiljnija i jasno ukazuje da je čitav sigurnosno – policijski sektor sazrio za ozbiljnu, stručnu reformu – ističe Dizdarević.
Nedovršena akcija
On upozorava da bi, s obzirom na ranija iskustva, bilo neprofesionalno i nekorektno da se svi privedeni u jučerašnjoj akciji “linčuju”, te da se mora poštovati presumpcija nevinosti.
– Pod uslovom da su tačni podaci koji su izneseni u pojedinim medijima, onda je ova akcija nedovršena, jer ne vidimo da su uhapšeni neke od ključnih figura iz političkog miljea, a koji su očigledno involvirani kako u lobiranje, tako i osiguranje novca za carinjenje. Četvrti aspekt sa kojeg se cijela operacija treba analizirati jesu geopolitička kretanja i unutarpolitička previranja u smislu tajminga – dodaje Dizdarević.
Na pitanje hoće li podaci dobiveni dekodiranjem sadržaja Sky aplikacije utjecati na sređivanje stanja u BiH, Dizdarević odgovara da su, po njegovom mišljenju, podaci iz telefona koje su koristili pripadnici organiziranih kriminalnih grupa, pojedini političari i policijski i obavještajni službenici samo operativni podaci, a ne i dokazi.
– Međutim, ako se takvi podaci iskoriste na ispravan način, a to znači da se analiziraju pojedinačno i u međusobnoj vezi sa drugim podacima i informacijama, ako se utvrdi identitet na pravilan kriminalistički način, onda se tako dobijeni rezultati analiza mogu koristiti za otvaranje i provođenje krivično procesnih radnji u skladu sa našim Zakonom o krivičnom postupku. Na ovakav način dolazi do pravilnog procesno – pravnog formiranja informacija i podataka u dokaze – ističe Dizdarević.
Druga mogućnost je da su istražni organi ranije započeli istražne radnje pa zbog složenosti slučaja i konspiracije organizirane grupa došli do zida. Tada podaci iz kriptovanih komunikacija, koji se odnose na mete obuhvaćene istragom omogućavaju njen nastavak i predstavljaju valjan dokaz.
– Na kraju, da li će nešto biti prihvaćeno kao dokaz, kao i standard dokazivanja u svakom konkretnom slučaju, određivat će nadležni sudovi – zaključuje Dizdarević.
Napredak u borbi protiv kriminaliteta
Dešifriranje Sky i Anom aplikacija doprinijelo je napretku u borbi protiv kriminaliteta, ali Dizdarević smatra da on još uvijek nije dovoljan.
– Potrebno je promatrati situaciju i u EU, ali i SAD, da li se temeljem Sky analiza hapse i njihovi državljani. Teško je predvidjeti krajnji ishod, posebno ako na umu imamo broj onih koji su koristili Sky, a trebali su se boriti protiv kriminaliteta.
Da budem vrlo direktan, uz maksimalno poštovanje presumpcije nevinosti, već mjesecima nas pojedini ministri svakodnevno “bombarduju” kako će njihove policije raditi po Sky, a onda im pohapse pola menadžmenta.
Vidjet ćemo buduća kretanja, ali sam iskreno skeptičan, posebno zbog situacije u koju su dovedene policijske agencije i tužiteljstva a to je da jedni druge istražuju – naglašava Dizdarević.
Avaz
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE