Smetovi, mjesto gdje se diše punim plućima
Smetovi su poznato izletište Zeničana, koje je od centra grada udaljeno osam kilometara. Nalazi se na 1.025 metara nadmorske visine. Jedno je od rijetkih mjesta koje služi za bijeg ljudi iz zagađene zeničke kotline na svjež zrak.
Smeća na izvoz
– Smetovi su jedina destinacija koja je dostupna Zeničanima da pobjegnu iz grada kada je zagađenje. Gradska uprava je obezbijedila prevoz na Smetove i to je pohvalno, izviđači i Klub ekstremnih sportova Scorpio imaju sadržaje, a ono što ne valja na Smetovima je što ih niko ne održava kako treba i sve je zatrpano smećem.
Smetove pod hitno treba proglasiti nekom vrstom zaštićenog područja. Mislim da treba da se uvedu redari koji bi kažnjavali one koji odlažu smeće bez kontrole, da treba da se zaštiti šuma od devastacije, zato što se svakodnevno bespravno siječe, krade i uništava ono što imamo na Smetovima, kazao je Samir Lemeš, predsjednik Upravnog odbora Eko-foruma Zenica.
Pojasnio je da sada imamo Smetove, ali ih veoma brzo nećemo imati ako nastavimo sa neodgovornim odnosom građana, te da je vlast ta koja treba da napravi sistem zaštite područja od neodgovornih građana. Smatra da treba napraviti rampu i naplaćivati ulaz na Smetove, a od tog novca platiti rendžere i redare.
Edin Šarić, predsjednik Saveza izviđača grada Zenica, rekao nam je da ni on, baš kao ni građani Zenice, nije zadovoljan sa svim što nude Smetovi.
– Ima puno posla da bi se došlo do konkretnog i korektnog rješenja za Smetove. Treba riješiti pitanje nadležnosti, ko je odgovoran za koji dio onoga što se realizuje na Smetovima. Postoji stari urbanistički plan koji je iz 1982. ili 1983. godine i koji je odredio gdje bi se trebali praviti koji sportski sadržaji, restorani i hoteli. Još 1984. godine na Smetovima smo imali kvalitetan ski-lift koji je urađen u okviru aktivnosti pred Olimpijadu u Sarajevu. Taj ski-lift koji se nalazi kod planinarskog doma Željezara radio je i poslije rata, ali, nažalost, nije u funkciji u posljednje tri godine, ispričao nam je Šarić.
On je poručio da se treba uraditi prijedlog projektnih aktivnosti i pristupiti sistematski rješenju pitanja Smetova, od urbanizacije, određivanja nadležnosti do izgradnje infrastrukture.
Kada su u pitanju smještajni kapaciteti, trenutno na Smetovima postoje tri takva mjesta: planinarski dom Željezare Zenica sa kapacitetom od 60 kreveta, Ski-kuća ili informativni pult koji je gradila Turistička zajednica Zeničko-dobojskog kantona, a sada ga koristi privatnik (tri apartmana sa osam kreveta) i Dom izviđača i radioamatera sa kapacitetom od 20 ležaja.
– U posljednji mjesec održali smo niz tematskih sastanaka o rješavanju problema Sportsko-rekreacione zone Smetovi, sa nevladinim sektorom, Gorskom službom spašavanja, Forumom građana, planinarima, Policijskom upravom Crkvice koja je nadležna za bezbjednost tog područja, kao i drugim relevantnim institucijama.
Na Smetovima imamo neuređeno pitanje imovinskopravnih odnosa, pa smo uputili dopis Službi za imovinskopravne poslove kako bismo saznali koja su područja privatna, a koja javna i prema tome ćemo imati jasniju sliku na kojim mjestima možemo pristupiti uređenju i izgradnji sadržaja u Sportsko-rekreacionoj zoni Smetovi, kazao je Nedim Talić, direktor JP za upravljanje sportskim objektima Grada Zenica.
On je ustvrdio da zajedno sa Gradskom upravom, nadležnim službama i Razvojnom agencijom ZEDA rade na konkretnom planu. Već u proljeće slijedi postavljanje najmanje 15 klupa na parkingu Smetova do spomenika, zatim izgradnja modernog većeg i manjeg dječijeg igrališta u blizini parkinga, popravka ograde i stavljanje dotrajalog terena u prvobitnu namjenu, kao i postavljanja sprava za vježbanje. Planirali su da ponude i izgradnju AIRsoft arene.
Razmatra se mogućnost naplate parkinga koji broji oko 350 mjesta, kao i instalacija javne rasvjete i videonadzora na dionici puta parking – spomenik i parking – Izviđački dom.
Čekajući političare
Izviđači posljednjih sedam godine vode intenzivne aktivnosti na izgradnji ekokuće Smetovi. U budžetima Grada Zenice i Zeničko-dobojskog kantona (preko Ministarstva za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline) u posljednje dvije godine za ekokuću je bilo namijenjeno i propalo 400.000 KM. U oba slučaja, Vlada ZDK-a nije nikad parafirala odluku, pretpostavlja se zbog sukoba na relaciji premijer Miralem Galijašević – gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović, a onda bi nakon toga Grad povukao svoja sredstva. I za 2019. godinu u budžetu Grada za istu namjenu čeka 100.000 KM, a kakva će biti situacija u Kantonu, znaće se nakon formiranja Vlade.
Početkom prošle godine došlo je do manjih korekcija dimenzija ekokuće. Išlo se na varijantu da se spusti cijena objekta, da bude jeftiniji za izradu, ali i za održavanje. Kapacitet je ostao isti, 50 kreveta, u sobama sa četiri, šest i osam do deset kreveta. Ekokuća bi trebala postati edukativno-pokazni školski centar u potpunosti sagrađen od ekološki prihvatljivih materijala, a na njoj bi bili instalirani svi poznati alternativni načini korištenja energije.
OSLOBOĐENJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE