Stručnjaci: Svijet bi mogao izgubiti kontrolu nad AIDS-om

Stručnjaci: Svijet bi mogao izgubiti kontrolu nad AIDS-om
A laboratory technician examines blood samples for HIV/AIDS in a public hospital in Valparaiso city, about 75 miles (120 km) northwest of Santiago, November 14, 2008. Chile's public health system is being analyzed deeply by a mushrooming AIDS scandal after the government said the public health system had failed to notify at least 512 people that they were infected with HIV virus. REUTERS/Eliseo Fernandez (CHILE) - RTXALDP

Borba protiv AIDS-a zahtijeva dodatne milijarde dolara ili bi u suprotnom epidemija mogla ponovno izbiti, upozorili su stručnjaci u nedjelju, uoči početka međunarodne konferencije o toj bolesti.

“Bit ćemo u problemu ako ne budemo imali više novca”, rekao je Mark Dybul, znanstvenik i američki diplomat na simpoziju uoči skupa koji se od ponedjeljka do petka održava u Amsterdamu.

Dybul je bivši čelnik Globalne zaklade za borbu protiv AIDS-a. “U najgorem scenariju, manjak novca bi se mogao poklopiti s rizikom eksplozije novih zaraza zbog golemog rasta stanovništva u nekim najteže pogođenim zemljama, osobito u Africi”, upozorio je.

“Spojite ta dva elementa i završit će strašnom krizom”, istaknuo je Dybul koji strahuje da će “svijet izgubiti kontrolu nad epidemijom”.

Danas je u svijetu 36,9 milijuna ljudi zaraženo virusom HIV-a i nadaju se da bolest neće prerasti u AIDS.

Broj novih zaraza se smanjuje i, prvi put od početka stoljeća, godišnja stopa smrtnosti pala je ispod milijuna u 2016. (990.000) i 2017. (940.000).

No UNAIDS, UN-ova agencija za tu bolest, procjenjuje da je potrebno sedam milijarda dolara godišnje kako AIDS do 2030. više ne bi bio javnozdravstveni problem.

Znanstvenici su osobito zabrinuti zbog pada donacija iz SAD-a za borbu protiv AIDS-a. Od izbora Donalda Trumpa, SAD kao pojedinačno najveći donator najavio je smanjenje svog doprinosa koji Kongres, međutim, još nije odobrio.

“Ako ne poduzmemo drastične mjere, nećemo biti ni blizu cilja koji smo si postavili za 2030.”, rekla je Nduku Kilonzo iz kenijskog vijeća za kontrolu bolesti.

“Jako smo daleko od našega cilja, ne samo u smislu iskorjenjivanja AIDS-a, nego čak i prevencije”, dodala je ističući da se dramatično smanjio iznos za distribuciju besplatnih prezervativa.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE