Zimska odjeća kupuje se na rate, posebno čizme i jakne

Zimska odjeća kupuje se na rate, posebno čizme i jakne

Zima tek stiže, a poskupljenje ogrjeva odavno je došlo. Za sezonu, po trenutačnim cijenama, jednom kućanstvu potrebno je oko 1600 KM za drva, a gotovo isto toliko treba novca i za pelet, piše Večernji list BiH. Uz nabavu ogrjeva i pripremanja zimnice, jedan od većih udara na kućni proračun u ovom razdoblju je kupnja zimske odjeće i obuće, a jedini način da si je priušte većini građana ostaju odgode plaćanja i rate.

Djeci topla odjeća

Namirnice i garderoba su sve skuplji, a plaće odavno nisu rasle, žale se građani sa sve plićim džepovima. Kažu da teško mogu kupiti išta osim osnovnih stvari za kuću, a za one s dvoje ili više djece, čak i garderoba i kozmetika postaju nemoguća misija. Odjeća i obuća kupuju se na tržnicama, sniženjima i trgovinama polovne robe, a o nečemu kvalitetnijem prosječna obitelj teško i da razmišlja. Upravo zato gotovo da nema trgovine koja ne nudi mogućnost plaćanja na rate jer rijetko tko danas može priuštiti dodatne troškove, osim onih za kućne potrepštine i račune. Građani kažu da im kaže da je tročlanoj obitelji za kupnju garderobe potrebno izdvojiti 500 maraka kako bi spremno dočekala hladno vrijeme. – Da bismo donekle obnovili zimsku garderobu i obuću, potrebno je najmanje 500 KM, a već smo se istrošili jer smo veliki dio novca izdvojili za zimnicu i drva – kaže jedna Banjolučanka i dodaje da je kreditna kartica jedini način da se kupi zimska garderoba. Tamara, majka dvoje djece, kaže da uglavnom kupuje na rate jer djeci, koja su školarci, treba osigurati kvalitetnu odjeću i obuću za hladne dane. I dok odrasli uglavnom pokušavaju kupiti zimsku odjeću, posebno čizme, kapute ili jakne na sezonskim rasprodajama za iduću godinu, s djecom koja rastu to je već problem. – Da ne kupujem na rate, ne bih mogla djeci kupiti dobru jaknu i čizmice. Na tome ne smijem štediti jer ne mogu dopustiti da mi djeca sjede na nastavi u mokrim čizmama pa da se poslije to odrazi na njihovo zdravlje – rekla je Tamara Glasu Srpske. Prema riječima prodavača, cijene nisu znatnije mijenjane u odnosu na prošlu godinu, a mogućnost odgođenog plaćanja koriste i oni s dubljim džepom.

Ugovori o kreditiranju

Trgovci kažu da imaju dogovor s bankama pa se rate plaćaju tako, a ima i onih koji s kupcima dogovore na druge načine. – Jedan od deset kupaca odjednom plati, ostali kupuju na rate. Nudimo plaćanje do 12 mjeseci, a u većini slučajeva ljudi plate u tri rate. Najčešće kupuju radnici tvrtki koje imaju sklopljene ugovore s buticima i uglavnom kupuju na šest rata bez kamate. Na rate kupuju i ljubitelji poznatih brendova, i to najviše jakne čije cijene dostižu i 1000 KM.

Večernji list

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica