5 rješenja za muke sa niskim pritiskom: So nije jedini saveznik

Kada legnete u krevet, podmetnite nekoliko jastuka pod glavu i potiljak kako prelazak iz ležećeg u stojeći položaj ne bi bio previše nagao. Na taj način ćete izbjeći vrtoglavicu.

Manjak energije, vrtoglavica, bezvoljnost. Ovo su samo su neki od simptoma koje izaziva nizak pritisak (hipotenzija). Iako ne predstavlja prijetnju po zdravlje, neprijatne simptome svakako želimo da izbjegnemo. U nastavku pročitajte nekoliko savjeta.

Stavite jastuk pod glavu

Kada legnete u krevet, podmetnite nekoliko jastuka pod glavu i potiljak kako prelazak iz ležećeg u stojeći položaj ne bi bio previše nagao. Na taj način ćete izbjeći vrtoglavicu.

Tuširanje završite hladnom vodom

Naizmjenično tuširanje toplom i hladnom vodom utiče na jačanje krvnih sudova. Zbog brzih promjena temperature one se tada brzo šire i skupljaju, pa se lakše prilagođavaju spoljnim uticajima, recimo sparnom vremenu. Tuširanje uvijek završite hladnom vodom. Učinak će biti još bolji ako suvom četkom masirate kožu u smjeru srca.

Jedite manje i češće

Krvni pritisak je najniži tokom prvog sata nakon jela. On pada zato što je organima za probavu potrebna krv da bi obavili svoju funkciju. Ovaj učinak je slabiji ako unosite manje porcije hrane.

Izbjegavajte alkohol

Alkohol ima više negativnih djelovanja: podstiče izbacivanje tečnosti iz organizma, ometa rad centra za ravnotežu u mozgu i usporava rad srca. Osim toga, negativno utiče na male nervne završetke koji su odgovorni za sužavanje krvnih sudova, zbog čega se simptomi poremećaja cirkulacije pogoršavaju.

Solite hranu

Kuhinjska so vezuje tečnost u organizmu, čime se krvni pritisak blago povećava. Jači doručak i slana jela, doprinijeće da se osjećate bolje.

Novosti

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE