Dodik: Republika Srpska neće biti žrtveno jagnje migrantske krize

Dodik: Republika Srpska neće biti žrtveno jagnje migrantske krize
Predsjednik manjeg bh. entiteta, Milorad Dodik, izjavio je da je migrantska kriza ušla u novu fazu i da RS mora reagovati.

Rekao je da je tokom perioda kada je njemačka kancelarka Angela Merkel pozvala migrante u EU, RS trpjela pritisak migranata koji su ugrožavali bezbjednost.

Stanovništvo se osjećalo nesigurno. Dodik navodi da postoje dokazi o napadima na imovinu i ljude.

RS je brzo reagovala i tražila otvaranje prolaznih centara, ali su kasnije uslijedili zahtjevi za obezbjeđenje centara za duži boravak, zapošljavanje i školovanje djece migranata, što je za RS bio alarm.

Vlada se kontinuirano bavi problemom migranata.

Dodik smatra da je potrebno preventivno djelovati i urediti pitanje boravka migranata u RS-u, bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost.

Dodik je poručio da vlasti RS rade odgovoran posao i da RS ima pravo da uređuje stanje na svojoj teritoriji.

Iako je pitanje migracija nadležnost BiH, RS mora imati svoj stav i biti faktor odlučivanja na nivou BiH.

Vlasti RS su od početka znale da migrantska kriza predstavlja opasnost.

Dodik je zaključio da RS nije i neće biti centar za neuspjele migracione politike drugih država.

Narodna skupština RS odbacuje sve akte, planove ili memorandume koji bi bez saglasnosti RS uveli BiH u procese uspostavljanja centara za migrante.

Posebno se upozorava na opasnost da ovi planovi predstavljaju kontinuitet nastojanja da se dugoročno izmijeni demografska struktura na prostorima RS, putem tihe islamizacije i usmjeravanja migranata na srpska područja.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
FIS

NAJNOVIJE

FIS