Nikšić: Revizija penzija neće biti! Moguće povećanje minimalca. SDA je odlična opozicija

Nikšić: Revizija penzija neće biti! Moguće povećanje minimalca. SDA je odlična opozicija

Federalni premijer i predsjednik SDP-a BiH, Nermin Nikšić, izjavio je da ta stranka neće imati kandidata na predstojećim izborima za predsjednika Republike Srpske, već da će podržati kandidata opozicije, ukoliko se opozicione partije okupe oko zajedničkog imena.

„Ako opozicija ima jedinstvenog kandidata, mi ćemo podržati. Ako ih bude više, odlučit ćemo koga ćemo podržati. SDP neće imati svog kandidata“, naglasio je Nikšić u emisiji „Bosanski vjestnik“ televizije FACE.

“Priča sa Dodikom”

Govoreći o političkoj krizi u Bosni i Hercegovini, Nikšić je istakao da su postupci vlasti iz manjeg bh. entiteta glavni uzrok nestabilnosti.

„Nadam se da će ljudi u RS-u shvatiti da pojedinac ne može biti iznad građana i države“, rekao je, dodavši da su „šanse Miloradu Dodiku već bile previše puta date“.

Na pitanje da li se kaje što je “ušao u priču s Dodikom” rekao je:

“Nemam pravo da se kajem, jer smo napravili pomake! Da nije bilo te priče – Evropa ne bi pokazivala ovakve interese za BiH!”.

Nikšić je otkrio pojedinosti telefonskog razgovora s Miloradom Dodikom na dan izricanja presude Suda BiH, pa mu poslao jasnu poruku:

„Čuo sam se s njim tada i bio sam jasan! Nemam više šta da pričam sa ljudima koji ruše ustavni poredak! Kaže da nas je iskoristio… Nije više predsjednik RS-a. Dobija konstantno sankcije… Ako je to to, onda OK – neka nas je iskoristio! I najslabija država kad se uhvati ukoštac s mafijom – na kraju pobijedi!“

Izbori u RS-u

Na konstataciju da li će SDP podržati kandidata SDS-a na prijevremenim izborima u RS-u je rekao da će to biti samo u slučaju da opozicija ima jedinstvenog kandidata.

“Ako opozicija ima jedinstvenog kandidata, mi ćemo podržati. Ako ima više kandidata opozicije, onda ćemo izabrati koga ćemo podržati od njih! Neka opozicija u RS-u utvrdi ko je kandidat, neka izađu sa kvalitetnim kandidatom… mi ćemo podržati! SDP neće imati svog kandidata!“

Ekonomska politika

Osvrnuo se i na pitanja ekonomske politike, naglasivši da revizije penzija neće biti, ali da reforme sistema jesu nužne.

„Revizija penzija neće biti. Reforme sistema hoće! Moramo ići u reformu; moramo uraditi nešto da dignemo standard! Moramo iznaći sredstva! Već imamo određene procjene, godišnje će nam trebati oko 500 miliona KM”, rekao je.

Najavio je i mogućnost povećanja minimalne plate do 2026. godine, kao i drugi krug smanjenja doprinosa, iako, kako kaže, ne može garantovati da će to biti od 1. januara 2026.

„Prvi krug nije dao rezultate koje smo očekivali od poslodavaca – nije to otišlo u džepove radnika“, istakao je.

Namjenska industrija

Govoreći o namjenskoj industriji, federalni premijer je potvrdio da su problemi u „Binasu“ prevaziđeni i da je kompanija sada stabilna, dok će „Igman“, kako je naglasio, ponovo postati predvodnik u sektoru. Također je otkrio da je u razgovoru sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem dogovoreno snabdijevanje barutom.

„Vučić nas je nakon pet minuta razgovora ispoštovao“, rekao je Nikšić.

O izborima u SDP-u

Na pitanje o predsjedničkim izborima 2026. godine, lider SDP-a je potvrdio da će stranka ponovo predložiti Denisa Bećirovića za člana Predsjedništva BiH.

„Denis i ja nemamo nikakvih ličnih nesuglasica, on je važan član SDP-a i treba ponovo biti kandidat“, zaključio je Nikšić.

Odgovarajući na kritike iz SDA i poruke Bakira Izetbegovića, Nikšić je poslao ironičnu poruku:

“SDA je odlična opozicija, ostanite tamo još jedan mandat”, zaključio je Nikšić.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
FIS

NAJNOVIJE

FIS