Android
Zukan Helez: “Možda Vučić ponovo sanja da puca sa Jevrejskog groblja na civile u Sarajevu”

Zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i ministar odbrane Zukan Helez reagovao je na najnovije izjave srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića.
Njegovu reakciju prenosimo u cijelosti: “Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić danas je, u maniru balkanskog krvnika Slobodana Miloševića, najavio nove ratove, pozivajući na jačanje vojske Srbije i povećanje vojnih rezervi.
Da li Vučić time pokušava zastrašiti građane Srbije uoči obilježavanja godišnjice tragedije u Novom Sadu, kada je njegov režim, kroz koruptivne radnje, doveo do smrti 16 građana ili zaista ponovo sanja da puca sa Jevrejskog groblja na civile u Sarajevu, teško je reći.
To je pitanje koje sve više pripada domenu psihijatrijske struke. Bilo kako bilo, Bosna i Hercegovina neće dozvoliti da joj iko prijeti ratom pa ni predsjednik Srbije.
Izjave koje prizivaju novi sukob na Balkanu nisu samo opasne, one su duboko neodgovorne i podsjećaju na mračne devedesete, kada je upravo takva politika dovela do brutalne agresije na BiH.
Građani Bosne i Hercegovine su preživjeli genocid, masovne zločine, opsade i etnička čišćenja.
Mi jako dobro znamo šta znači rat i zato ga ne prizivamo. Ali neka niko ne pomisli da ćemo nijemo posmatrati dok se ponovo dižu tenzije i crtaju karte preko naše države.
Bosna i Hercegovina ima svoje institucije, svoju vojsku i međunarodne partnere.
Nećemo kleknuti pred prijetnjama, niti ćemo dozvoliti da nam se ponovi 1992. godina.
Pozivam sve političke lidere u region, a posebno one u Srbiji da prestanu sa huškanjem i sijanjem straha.
Vrijeme je da konačno shvate da se Balkan ne smije i neće više vraćati u prošlost.
Umjesto što prizivaju oružje, neka rade na miru, stabilnosti i saradnji, ako im je do mira ikada i bilo stalo”.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE














