Inovativne taktike: Kina i Rusija koristi atraktivne žene da dođu do poslovnih tajni iz Amerike

Inovativne taktike: Kina i Rusija koristi atraktivne žene da dođu do poslovnih tajni iz Amerike

Kineski i ruski operativci koriste “seksualni rat” kako bi zavodili i špijunirali profesionalce iz Silicijumske doline, rekli su izvori iz industrije za The Times.

James Malvenon, glavni obavještajni službenik kompanije Pamir Consulting, koja pruža procjene rizika američkim kompanijama koje ulažu u Kinu, rekao je da je i sam bio jedan od mnogih muškaraca na meti stranih zavodnica koje su pokušavale doći do američkih tehnoloških tajni.

“Dobijam ogroman broj vrlo sofisticiranih LinkedIn zahtjeva od istog tipa atraktivnih mladih Kineskinja. Zaista se čini da se to nedavno značajno pojačalo”, rekao je Malvenon.

Malvenon je također opisao kako su se, na poslovnoj konferenciji o rizicima kineskih investicija održanoj prošle sedmice u Virdžiniji, pojavile dvije atraktivne Kineskinje koje su pokušale ući.

“Nismo im dozvolili ulazak. Ali imale su sve informacije o događaju i svemu ostalom. To je fenomen. I reći ću vam: to je čudno”, rekao je on.

Seksualni rat je samo jedan od načina na koje se američki tehnološki radnici iskorištavaju, prema petorici kontraobavještajnih stručnjaka koji su govorili za The Times.

Kina, prema navodima izvora, također organizuje takmičenja za startupe na američkom tlu kako bi ukrala osjetljive poslovne planove, pa čak i pokušava sabotirati američke tehnološke kompanije.

U februaru je Odbor Predstavničkog doma za nacionalnu sigurnost upozorio da je Komunistička partija Kine (KPK) u protekle četiri godine sprovela više od 60 slučajeva špijunaže u SAD-u, iako jedan bivši kontraobavještajni izvor strahuje da to “samo grebe po površini”.

I Rusija i KPK koriste obične građane, investitore, analitičare kriptovaluta, poslovne ljude i akademike, za ciljanje svojih američkih kolega, umjesto obučenih agenata, što špijunažu čini težom za otkrivanje.

“Više ne lovimo KGB agenta u zadimljenoj gostionici u Njemačkoj. Naši protivnici, posebno Kinezi, koriste pristup cijelog društva da iskoriste sve aspekte naše tehnologije i zapadnog talenta”, rekao je jedan visoki američki kontraobavještajni zvaničnik.

Jedan bivši kontraobavještajni službenik, koji sada pomaže osnivačima iz Silicijumske doline da povuku svoja strana ulaganja, rekao je da je nedavno istraživao slučaj jedne Ruskinje koja je radila u aerokosmičkoj kompaniji i udala se za američkog kolegu.

Otkrio je da je pohađala školu za modele u svojim dvadesetim, ali je kasnije završila “rusku školu meke moći”, nakon čega je nestala na deset godina i ponovo se pojavila u SAD-u kao stručnjak za kriptovalute.

“Ali ona ne ostaje u kriptu. Pokušava se popeti do vrhova zajednice koja se bavi inovacijama u vojno-svemirskom sektoru. Muž nema pojma. Pojaviti se, udati se za metu, imati djecu s metom i voditi doživotnu operaciju prikupljanja informacija, vrlo je neugodno razmišljati o tome, ali to je toliko rasprostranjeno. Da želim izaći iz sjenke, napisao bih knjigu o tome”, rekao je bivši zvaničnik.

Krađa poslovnih tajni američke poreske obveznike košta do 600 milijardi dolara godišnje, a Kina je identifikovana kao glavni izvor tog gubitka, navodi se u izvještaju Komisije za krađu američke intelektualne svojine.

Godine 2023. Klaus Pflugbeil, stanovnik Ningboa u Kini, pokušao je prodati intelektualnu svojinu koju je ukrao od Tesle tajnim agentima na sajmu u Las Vegasu za 15 miliona dolara. Osuđen je na 24 mjeseca zatvora u decembru prošle godine; njegov navodni saučesnik, Jilong Šao, koji je također živio u Ningbou, i dalje je u bijegu.

Obojica su bila bivši zaposlenici kanadske proizvodne kompanije koju je Tesla preuzela 2019. godine, a navodno su koristili ukradene poslovne tajne da pokrenu konkurentski biznis u Kini. Pflugbeil je rekao Šaou da ima “mnogo originalnih dokumenata” vezanih za Teslinu baterijsku tehnologiju i tražio dodatne “originalne nacrte” tih tajni, rekli su tužioci.

“Krađom poslovnih tajni od američkog proizvođača električnih vozila kako bi ih koristio u vlastitoj kompaniji sa sjedištem u Kini, Pflugbeilove radnje mogle su koristiti NR Kini u ključnom sektoru s implikacijama na nacionalnu sigurnost”, rekao je pomoćnik državnog tužioca za nacionalnu sigurnost, Matthew Olsen.

U međuvremenu, američka vlada upozorila je startupe da ne učestvuju na međunarodnim “pitch takmičenjima”, gdje osnivači predstavljaju svoje poslovne ideje kineskim investitorima.

Pobjednici mogu dobiti novčane nagrade, subvencije i investicije, pod uslovom da prenesu svoju intelektualnu svojinu u Kinu i tamo otvore poslovanje.

Neka od tih takmičenja od startupa zahtijevaju da podijele svoje poslovne strategije, intelektualnu svojinu, pa čak i lične podatke i fotografije prije učešća, saopštili su američki zvaničnici u upozorenju izdatom prošlog mjeseca.

“Dio toga predstavlja kontraobavještajni rizik. Oni istražuju načine kako da vas kasnije iskoriste. A dio je i to da mogu jednostavno uzeti vašu ideju, iskoristiti je i patentirati, kradući vam finansijsku budućnost”, rekao je visoki američki kontraobavještajni zvaničnik.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
FIS

NAJNOVIJE

FIS