Javnost traži preispitivanje odgovornosti zbog zloupotrebe policijske uniforme

Javnost traži preispitivanje odgovornosti zbog zloupotrebe policijske uniforme

Nakon Tuzle, Kalesije, Živinica i Srebrenika u Tuzlanskom kantonu, slični slučajevi osumnjičenih za seksualnu zloupotrebu maloljetnih osoba i u Sarajevu upalili su alarme koji zvone na uzbunu u kakvom društvu živimo, s kakvim vrijednostima i pravilima. Ostavki nema, a javnost traži preispitivanje odgovornosti zbog zloupotrebe policijske uniforme i seksualnog iskorištavanja maloljetne djece.

I dok javnost još s gorčinom analizira težinu iznevjerenog policijskog poziva četvorice policajaca iz Tuzlanskog kantona, u svojim redovima hapsila je i sarajevska policija. Zbog sumnje na spolnu zloupotrebu djeteta starijeg od 15 godina na dužnosti je uhapšen policajac Amar Turčalo.

“Iznevjereni smo od onih koji su trebali da nas štite i kojima vjerujemo da su tu da nas zaštite u situacijama kad trebamo njihovu pomoć”, ističe specijalista kliničke psihologije i psihoterapeutkinja Vildana Zrnanović-Hasanović. Nadležni, ipak, uvjeravaju da je policija prisutna u zajednici, da su slučajevi u kojima su policajci osumnjičeni za krivična djela izolorani.

“Imamo mnogo tih predmeta i možemo se pohvaliti da smo uspješno zadokumentovali ta krivična djela, optužili, izdejstvovali u nekim slučajevima zaista višegodišnje kazne zatvora”, kazala je Meliha Dugalija, glavna tužiteljica Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo. “Ne bih se složio s konstatacijom da ništa nije urađeno.

Radi li se zaista o izoliranim slučajevima, šta kažu zvanične statistike, koliko je broj disciplinskih postupaka protiv policijskih službenika, sve su to informacije koje nisu baš lako dostupne javnosti. Ipak, povjerenje u policiju ne smije biti izgubljeno.

“Ono što je najopasnije jeste da generalizujemo slučaj i da sve policijske službenike etiketiramo, da obični građanin izgubi povjerenje u policiju. “Nemam ništa protiv niti želim govoriti protiv časnih i poštenih ljudi u sistemu koji obavljaju svoj posao.

A nakon dešavanja u Tuzli i Sarajevu javnost očekuje odgovore i nadležnih socijalnih i pedagoških službi. “Ne želim nikog da etiketiram, da stavljam teret na leđa, ali mislim da se nekad ne bavimo adekvatno svojim poslom, ne bavimo se dovoljno posvećeno njime i ne može niko da me ubijedi da u radu s djecom ne primijeti atipično ponašenje kod njih”, kaže Vasić.

“Čim je to dospjelo u javnost, znači da su one imale povjerenja da nekom nadležnom kažu šta se dešava i to je ono što ohrabruje, ali je strašno da su više od godinu živjele u tom paklu”, istakla je Jasmina Čaušević, programska koordinatorica Fondacije Cure. Slučaj iz Sarajeva u javnost dospijeva samo nekoliko dana nakon onog Tuzlanskog kantona gdje su među osam osumnjičenih za krivično djelo trgovina ljudima, a u vezi sa iskorištavanjem dvije 15-godišnjakinje u svrhu prostitucije ili korištenje njihovih seksualnih usluga, četiri policijska službenika.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
FIS

NAJNOVIJE

FIS