Trka za Dodikovu stolicu je počela pod pritiskom žalbe: Zapelo u transportu izbornog materijala

Trka za Dodikovu stolicu je počela pod pritiskom žalbe: Zapelo u transportu izbornog materijala

Stranke su ušle u kampanju za prijevremene izbore za predsjednika Republike Srpske, CIK čeka odluku o žalbi, a posmatrači bilježe prve nepravilnosti

Izborna kampanja prijevremenih izbora za predsjednika Republike Srpske zvanično je počela i trajaće do 22. novembra u sedam sati, kada nastupa izborna šutnja. Izbori su zakazani za nedjelju, 23. novembra.

Bez tenzija

Prema odredbama Izbornog zakona BiH, izborna kampanja je period tokom kojeg politički subjekti na zakonom utvrđen način upoznaju birače i javnost sa svojim programima i kandidatima za predstojeće izbore. CIK podsjeća da je tokom kampanje strogo zabranjeno širenje lažnih informacija putem medija, koje bi mogle ugroziti integritet izbornog procesa i dezinformirati birače.

U slučaju povrede te norme, Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine je ovlaštena da provede postupak i izrekne sankcije, navode iz CIK-a.

Pozvali su političke stranke, kandidate i pristalice političkih stranaka, kao i nezavisne kandidate i njihove pristalice, da se uzdrže od izjava koje dižu tenzije, te da vode fer izbornu kampanju.

Kandidati za predsjednika RS-a su Siniša Karan iz SNSD-a, Branko Blanuša iz SDS-a, Dragan Đokanović iz Saveza za novu politiku, Nikola Lazarević iz Ekološke partije Srpske, te Igor Gašević i Slavko Dragičević kao nezavisni kandidati. Izbori se održavaju nakon što je Miloradu Dodiku, predsjedniku SNSD-a, pravosnažnom presudom oduzet mandat, a Ustavni sud BiH potvrdio zakonitost odluke CIK-a o raspisivanju prijevremenih izbora.

Biračka mjesta su određena i u inostranstvu – u ambasadama BiH u Beogradu, Beču, Berlinu i konzulatu u Münchenu

Prema riječima Radovana Kovačevića, portparola SNSD-a, ova stranka će kampanju početi u Bijeljini, a završiti u Banjoj Luci. Navodi da će “pobijediti Srpska”.

Generalni sekretar SDS-a Zoran Latinović kazao je za Oslobođenje da će se kandidat ove stranke Branko Blanuša u subotu, u 14 sati, na platou ispred Narodne skupštine Republike Srpske u Banja Luci, obratiti javnosti uz prisustvo funkcionera stranke i predsjednika političkih partija, koji podržavaju njegovu kandidaturu.

– Na taj način bismo ozvaničili početak izborne kampanje, a prve tribine su u nedjelju u Prnjavoru u 17 i u 19 sati u Gradišci. Završni skup će biti u Banjaluci. Još nismo odredili tačnu lokaciju, ali predviđeno je da on bude 20. novembra, rekao je Latinović.

Potencijalnu prepreku za održavanje prijevremenih izbora predstavlja žalba sarajevske kompanije TOP TLS na odluku CIK-a BiH da posao transportovanja izbornog materijala dodijeli firmi Optimum Global Logistika, takođe iz Sarajeva.

Iz Ureda za razmatranje žalbi BiH naveli su da će na hitnoj sjednici razmatrati žalbu na nabavku transporta izbornog materijala za prijevremene izbore za predsjednika RS-a. Hitna sjednica na kojoj će biti razmatrana žalba je zakazana za utorak, 11. novembar.

Iz Ureda pojašnjavaju da su tek 5. novembra ispunjene “sve procesne pretpostavke” za postupanje po predmetnoj žalbi, te da su svi relevantni materijali dostavljeni članovima Kancelarije koji će odlučivati o njoj. Navode da su žalbu od CIK-a zaprimili 27. oktobra.

Ističu da je tačno kako je redovna sjednica Ureda zakazana za 13. novembar, ali da je “ovaj organ prepoznao hitnost predmetnog slučaja” i zakazao sjednicu na dan 11. 11. ove godine, na kojoj će razmatrati pomenutu žalbu. Naglasili su da “ovaj organ po predmetnoj žalbi nije mogao postupati prije nego što su ispunjenje sve procesne pretpostavke”, te da su one ispunjene 5. novembra.

– Nakon što odluka bude donesena, ona će bez odgađanja biti dostavljena strankama u postupku i objavljena na Portalu javnih nabavki, dodali su iz Ureda. Iz CIK-a su ranije naveli da su Uredu za razmatranje žalbi BiH uputili urgenciju za što brže rješavanje tog pitanja.

– Zavisno od odluke Kancelarije za razmatranje žalbi, stvar može postati još komplikovanija ukoliko bi žalba eventualno bila usvojena i osnovana. Rokovi su svakako bili kratki i za raspisivanje i za pripremu ove javne nabavke. Ne samo ove već svih kratkoročnih javnih nabavki. Međutim, trebalo se uzeti u obzir da su prijevremeni izbori i možda eventualno i ranije otpočeti s tim. U pitanju su dani, ne sedmice ili mjeseci, kao što je inače slučaj kod javnih nabavki, kaže Damjan Ožegović iz Transparency Internationala BiH.

On vjeruje da će CIK pronaći rješenje.

– Sjetimo se da je i na prethodnim izborima takođe bio problem sa prevozom. Međutim, Oružane snage BiH su tu viđene kao rješenje za distribuciju materijala. Tako da i u ovom slučaju vjerujem da će CIK pristupiti, ako ne istom, onda nekom sličnom rješenju. Naravno, ukoliko ova javna nabavka ne bi bila sprovedena do kraja, kazao je Ožegović.

Zloupotreba djece

Koalicija za slobodne i poštene izbore Pod lupom saopštila je da provodi građansku, nestranačku posmatračku misiju za predstojeće prijevremene izbore za predsjednika RS-a. Hasan Kamenjaković iz Koalicije kaže da su već zabilježili određeni broj izbornih nepravilnosti.

– Mi smo već uputili deset prijava CIK-u. One se, uglavnom, odnose na preuranjenu izbornu kampanju, plaćeno političko oglašavanje i zloupotrebu djece u političke svrhe. Nažalost, CIK je već određeni dio tih prijava odbio iako, prema našem stajalištu, prijave koje smo poslali imaju elemente izbornih nepravilnosti. Nažalost, CIK smatra drugačije, kaže Kamenjaković.

CIK je u petak odgovrio odgovorio Osnovnom sudu u Banjoj Luci i Sudu BiH da ne može pokrenuti postupak protiv SNSD-a, jer je to posao sudova te da je dopisivanje pravosudnih organa preko CIK-a urušava povjerenje javnosti u pravosuđe i vladavinu prava.

oslobodjenje.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
FIS

NAJNOVIJE

FIS