Android
Kako su Krajišnici porazili kladionice: “Čak 12 poslovnica zatvoreno u Bihaću”

Odluka Grada Bihaća da uvede nove komunalne takse za priređivače igara na sreću već daje prve konkretne rezultate – veliki broj kladionica počeo je uklanjati svoje poslovnice, a oko škola, trgovačkih zona i stambenih blokova stvara se sigurnije okruženje.
Nakon što je sud potvrdio presudu u korist Grada, postalo je jasno da kladioničarski lobi više ne može osporavati lokalne odluke Bihaća.
Gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić izjavio je da je odluka u potpunosti opravdala cilj: zaštitu interesa građana i pravedniju raspodjelu prihoda na lokalnom nivou.
“Presuda je sada pravosnažna i konačna.
Uspjeli smo – ne samo pravno, nego suštinski.
Bihać se izborio za ono što mu pripada.
Danas u našem gradu posluje 12 kladionica manje.
Neke su se povukle same, neke su pokušale tužbama osporiti odluku, ali sve su izgubile.
Ko želi poslovati u ovom gradu, mora poštivati pravila ove zajednice: ako se ovdje zarađuje, onda se ovdje mora i vraćati”, poručio je Sedić.
Gradonačelnik tvrdi da samo jedna kladionica duguje skoro milion KM za 2024. i 2025. godinu, te najavljuje da će taj novac biti naplaćen i vraćen građanima kroz projekte.
Uprkos jakom kladioničarskom lobiju, koji godinama ima uporište u federalnim, državnim, pa i kantonalnim institucijama, Bihać je uspio ono što gradovi poput Zenice i Tuzle nisu – dobiti pravnu potvrdu da lokalna zajednica može naći način da zaštiti svoje interese.
“Ovo nije običan papir.
Ovo je linija koja označava početak vremena u kojem se poštuju lokalna pravila.
Drago mi je da i priređivači igara na sreću shvataju da nisu iznad zakona,” ističe Sedić.
Podsjetio je da je donošenje Odluke o izmjenama i dopunama komunalnih taksi predstavljalo direktan udar na interesne grupe, ali da je grad bio spreman izdržati pritiske.
“Naša borba nije bila obračun s kladionicama, nego obračun s nepravdom.
Godinama su ogroman promet ostvarivali u našem gradu, dok lokalnoj zajednici nisu ostavljali ništa.
Građani troše svoje ušteđevine, a kladionice iznose profit.
To nismo mogli više tolerisati.
Odluka o taksama je bila pitanje dostojanstva i zaštite građana”, naglasio je Sedić.
Pozitivni efekti Bihaća sada se analiziraju i unutar Saveza općina i gradova FBiH, gdje razmatraju primjenu ovog modela u drugim lokalnim zajednicama.
Magistar ekonomije Halko Basarić, stručnjak iz Saveza, navodi da je Bihać pokazao kako je moguće voditi fiskalnu politiku koja je u potpunosti ustavno i zakonski utemeljena.
“Ovo je primjer da se pravilnim pristupom može uspostaviti red u sektoru komunalnih taksi.
Prihod od takvih taksi predstavlja značajan izvor sredstava za općine i gradove”, rekao je Basarić.
U Bihaću su uvjereni da je ovo tek početak i da će se pravedniji odnos prema lokalnoj zajednici tek osjetiti.
Sedić zaključuje: “Niko nije iznad države i sistema.
Pokazali smo da se može stati na crtu industriji koja godinama izmiče odgovornosti – i to zakonito, pošteno i u interesu građana.”
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE














