Muslimanske zemlje žestoko osudile izraelsko priznanje Somalilanda, ali upada u oči šutnja tri arapske države

Muslimanske zemlje žestoko osudile izraelsko priznanje Somalilanda, ali upada u oči šutnja tri arapske države

Predstavnici 21 arapske, islamske i afričke zemlje izrazili su u petak kolektivno odbacivanje i osudu odluke Izraela da prizna odcijepljenu somalijsku regiju Somaliland kao nezavisnu državu.

U zajedničkom saopćenju upozoravaju da ovaj potez direktno krši međunarodno pravo i prijeti regionalnoj stabilnosti.

Međutim, analitičarima i javnosti nije promakla činjenica da su sa liste potpisnika ove oštre osude izostale tri utjecajne arapske zemlje: Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE), Bahrein i Maroko.

Ove države, koje su ranije normalizirale odnose s Izraelom, nisu se javno oglasile niti pridružile zajedničkom stavu ostalih islamskih nacija.

U izjavi ministara vanjskih poslova potpisnica, koju je objavilo Ministarstvo vanjskih poslova Katara, navodi se da izraelska odluka predstavlja “ozbiljan presedan” koji ugrožava “međunarodni mir i sigurnost”.

Zemlje su osudile ovaj potez “najstrožim mogućim terminima”, ističući da on predstavlja kršenje principa međunarodnog prava i Povelje Ujedinjenih nacija.

“Ovaj čin eksplicitno krši imperativ zaštite suvereniteta država i njihovog teritorijalnog integriteta, te odražava izraelski ekspanzionistički stav”, navodi se u saopćenju.

Potpisnice su upozorile na “potpuno i eklatantno nepoštivanje međunarodnog prava” od strane Izraela, te na potencijalne “ozbiljne posljedice po mir i sigurnost na Rogu Afrike i u Crvenom moru”.

U saopćenju je još jednom potvrđena puna podrška suverenitetu Somalije, uz “nedvosmisleno odbacivanje bilo kakvih mjera koje podrivaju jedinstvo Somalije, njen teritorijalni integritet ili suverenitet nad cijelom teritorijom”.

Također, zemlje potpisnice su odbacile bilo kakvu potencijalnu vezu između ovakvih mjera i pokušaja prisilnog raseljavanja palestinskog naroda, što je principijelno odbačeno u bilo kojem obliku.

Među zemljama koje su stale uz Somaliju i osudile potez Izraela nalazi se i Turska, koja je bila dio zajedničke izjave.

Izrael je u petak postao prva zemlja na svijetu koja je priznala Somaliland kao suverenu državu, što je izazvalo međunarodni hor osuda.

S druge strane, izostanak reakcije UAE, Bahreina i Maroka tumači se u svjetlu njihovih diplomatskih odnosa s Tel Avivom, uspostavljenih kroz Abrahamske sporazume.

Somaliland, koji nema zvanično međunarodno priznanje otkako je proglasio nezavisnost od Somalije 1991. godine, funkcionira kao de facto nezavisan administrativni, politički i sigurnosni entitet.

Centralna vlada u Mogadishu ne uspijeva uspostaviti kontrolu nad regijom, dok rukovodstvo Somalilanda decenijama bezuspješno pokušava osigurati međunarodno priznanje.

Vlada Somalije odbija priznati Somaliland kao nezavisnu državu, smatra ga sastavnim dijelom svoje teritorije, a svaki direktan dogovor ili angažman s njim vidi kao kršenje suvereniteta i jedinstva zemlje.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
FIS

NAJNOVIJE

FIS