Android
Podignuta optužnica zbog pranja miliona KM i korištenja Sky aplikacije

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podiglo je optužnicu protiv 12 osoba i šest pravnih lica zbog sumnje na počinjenje više krivičnih djela u periodu od 2017. do 2024. godine.
Osumnjičeni se terete da su, radi sticanja nezakonite imovinske koristi, stavljali u zakonite novčane tokove velike iznose novca za koji su znali da potiče iz izvršenja krivičnih djela, uključujući neovlašteni promet opojnih droga (kokain iz Južne Amerike). Novac u ukupnom iznosu od preko 6.000.000 KM prebacivan je preko granice i skrivan. Pranje novca vršeno je putem redovnih poslovnih aktivnosti pravnih osoba, te kroz kupovinu i izgradnju nekretnina i “rudarenje” kriptovaluta.
Ključni dokazi potiču iz Sky Ecc aplikacije, koju su optuženi koristili za međusobni dogovor oko izvršenja krivičnih djela.
Među optuženima su:
- Elmedin Karišik (rođen 1990. u Sarajevu)
- Seid Hadžibajrić (rođen 1994. u Sarajevu)
- Mehmed Dedić (rođen 1990. u Sarajevu)
- I još devet osoba, uključujući Emira Karišika zvanog „Eka“ i Bojana Veselinovića zvanog „Boki“.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE














