Android
Prvo kiša, onda snijeg: Evo kada prijete poplave, a kada stiže snijeg

Prvih dana januara regiju bi mogla pogoditi dvostruka promjena vremena najprije obilna kiša, a zatim prodor hladnog zraka sa snijegom u dijelu područja. Upozorenja se posebno odnose na Hercegovinu, Dalmaciju i Crnu Goru, gdje se spominju moguće ekstremne količine padavina.
Prema objavi mostarskog meteorologa prof. Zorana Zadre, od 3. do 7. januara u Hercegovini, Dalmaciji i Crnoj Gori mogle bi pasti vrlo velike količine kiše, što povećava rizik od lokalnih poplava i odrona – pogotovo u osjetljivim područjima uz bujične tokove i strme padine.
U isto vrijeme, u kontinentalnijim dijelovima uključujući Sloveniju, veći dio Hrvatske te sjeverozapadnu, sjevernu i zapadnu Bosnu snijeg bi mogao stvarati ozbiljnije probleme, naročito ako dođe do naglog pada temperature i jačanja vjetra.
Drugi talas, prema istoj prognozi, veže se za 6. januar, kada bi hladan zrak uz sekundarni ciklonalni centar nad srednjim i južnim Jadranom mogao prodrijeti nad veći dio BiH, Hrvatske, Crne Gore i Srbije. U takvim okolnostima, snijeg se spominje kao moguć u širem pojasu regije, a snježna granica bi se mogla spustiti nisko i u zaleđu Dalmacije, srednjem dijelu Crne Gore te većem dijelu Hercegovine u periodu od 6. do 12. januara.
Ono što dodatno brine jeste scenarij u kojem se tlo najprije natopi kišom, a potom dođe naglo zahlađenje: tada rastu šanse za poledicu, probleme u saobraćaju i prekide u komunikaciji pogotovo na planinskim dionicama i u mjestima gdje je infrastruktura već osjetljiva.
Zbog toga je preporuka građanima u rizičnim područjima da prate službena upozorenja, posebno ako žive uz potoke, u podnožju brda ili na mjestima gdje su ranije zabilježeni odroni.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE















