Amel Kovačević o razlozima prestanka emitovanja Hayata, Izvorne TV i OTV Valentina na Mojoj TV

Amel Kovačević o razlozima prestanka emitovanja Hayata, Izvorne TV i OTV Valentina na Mojoj TV

Generalni direktor BH Telecoma Amel Kovačević u razgovoru za Klix.ba komentarisao je odluku ove kompanije da prestane s emitovanjem pojedinih bh. kanala, naglasivši da je riječ o isključivo pravnom i poslovnom pitanju, bez političke pozadine.

Kovačević je istakao da svaka kompanija na tržištu samostalno donosi odluke u skladu sa zakonom, regulatornim okvirom i vlastitim ugovornim odnosima.

Nakon što su pojedini TV kanali od 1. februara 2026. godine postali nedostupni na platformi Moja TV, u javnosti su se pojavile brojne optužbe. Koji su stvarni razlozi ove odluke?

“Riječ je o isključivo pravnom i poslovnom pitanju, bez političke pozadine. Odluka je donesena u skladu s važećim regulatornim okvirom i obavezom zakonitog poslovanja kompanije.”

Koje su obaveze BH Telecoma kada je riječ o distribuciji domaćih TV kanala s nacionalnom frekvencijom?

“BH Telecom ima obavezu besplatne distribucije domaćih TV kanala s nacionalnom frekvencijom isključivo u slučajevima kada postoji važeći ugovor o nekomercijalnoj distribuciji. Takav ugovor s TV Hayat zaključen je još 2011. godine. Istovremeno, pravila Regulatorne agencije za komunikacije BiH jasno definišu da obaveza distribucije ne postoji kada TV kanal dostavi izričitu zabranu ili zahtijeva distribuciju uz naknadu, što se tada prepušta tržišnim odnosima.”

Ima li BH Telecom interes da domaći TV kanali budu dio ponude Moja TV?

“BH Telecom je jasno i dosljedno opredijeljen za emitovanje svih domaćih TV kanala putem platforme Moja TV i kao domaća kompanija imamo interes da domaći sadržaj bude dostupan našim pretplatnicima, ali ne možemo prihvatiti ugovore koji su poslovno nepovoljni ili pravno neutemeljeni, niti aranžmane koji bi kompaniju i odgovorna lica izložili ozbiljnim pravnim rizicima.”

U javnosti se pojavljuju tvrdnje da cijeli slučaj ima političku dimenziju. Kako na to odgovarate?

“Ovo pitanje nema političku dimenziju. Riječ je o pravnom i poslovnom pitanju koje postoji još od 2022. godine. Tokom gotovo četiri godine ulagali smo maksimalne napore da se situacija riješi sporazumno, bez eskalacije i u interesu svih strana.”

U čemu je, prema vašem mišljenju, ključni problem s kompanijom VIP Team United?

“Posebno problematičan je model koji VIP Team United pokušava nametnuti telekom operaterima, predstavljajući se kao ekskluzivni distributer i zahtijevajući plaćanje naknade. Riječ je o paketnom modelu naplate za grupu kanala, uključujući i kanale s vrlo niskom gledanošću, bez mogućnosti pojedinačnog ugovaranja, što je za operatere neprihvatljivo.”

Kada je situacija dodatno eskalirala i kako je to uticalo na odluke BH Telecoma?

“Situacija je dodatno eskalirala tokom 2025. godine, kada su protiv BH Telecoma pokrenute tužbe u ukupnom iznosu od približno 25 miliona KM, kao i krivične prijave protiv članova sadašnjeg i ranijeg menadžmenta. Time je prostor za preuzimanje bilo kakvog dodatnog pravnog rizika značajno sužen, a dalje odgađanje odluka postalo pravno neodrživo.”

Kako je donesena odluka o obustavi distribucije pojedinih TV kanala?

“Donesena je odluka o obustavi distribucije kanala, osim u slučajevima kada TV kuća dostavi izričitu izjavu o raskidu ugovora s VIP Team United. OBN televizija je dostavila takvu izjavu i saradnja je nastavljena, dok su TV Hayat, OTV Valentino i Izvorna TV postali nedostupni. Važno je naglasiti da su i manji operateri u istom periodu izvršili isključenja istih kanala.”

Kakve su reakcije korisnika i kakva je poruka BH Telecoma na kraju?

“Reakcije korisnika su očekivane u situacijama promjena u TV ponudi, ali podaci ne ukazuju na značajnije poremećaje. Zabilježili smo oko 150 otkazivanja Moja TV paketa, dok je u istom periodu evidentirano oko 300 novih korisnika. BH Telecom ostaje posvećen transparentnom, zakonitom i tržišno održivom poslovanju i otvoren je za svaki model saradnje koji je pravno jasan, poslovno opravdan i u interesu krajnjih korisnika.”

Komentarišite članak:
Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
FISFISFIS

NAJNOVIJE

FIS