Android
Stanivuković tužio Republiku Srpsku: Banja Luka oštećena za 2,8 miliona KM

Gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković potvrdio je da je Grad Banja Luka podnio tužbu protiv entiteta Republika Srpska, tvrdeći da je grad oštećen za 2,8 miliona KM primjenom Zakona o budžetskom sistemu RS, koji je Ustavni sud RS proglasio neustavnim.
Narodna skupština Republike Srpske krajem 2024. godine usvojila je izmjene i dopune Zakona o budžetskom sistemu RS kojima su gradovima sa više od 100.000 stanovnika smanjeni prihodi od PDV-a za sedam posto u korist izrazito nerazvijenih opština.
Te izmjene pogodile su samo Banju Luku i Bijeljinu, nakon čega su gradonačelnici Draško Stanivuković i Ljubiša Petrović podnijeli inicijativu Ustavnom sudu RS za ocjenu ustavnosti sporne odredbe zakona.
Ustavni sud RS je polovinom prošle godine utvrdio da ta odredba nije u skladu sa Ustavom, na čemu Grad Banja Luka zasniva svoj tužbeni zahtjev.
„Ovim neustavnim zakonskim odredbama su Banjoj Luci i Bijeljini, kao gradovima koji imaju više od 100.000 stanovnika, prihodi od indirektnih poreza umanjeni za sedam posto, a navedena sredstva raspodijeljena su srednje razvijenim, nerazvijenim i izrazito nerazvijenim jedinicama lokalne samouprave. Na taj način tužiocu je od početka 2025. do 4. jula te godine nanesena materijalna šteta od 2.788.675 KM“, navodi se u tužbi Grada Banjaluka, prenosi BN TV.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE





















