Android
Trump o rastu cijena goriva zbog Irana: Neka porastu

Američki predsjednik Donald Trump u četvrtak je izjavio da nije zabrinut zbog rasta cijena goriva u SAD-u, potaknutog širenjem sukoba s Iranom. U ekskluzivnom intervjuu poručio je da mu je američka vojna operacija prioritet, piše Reuters.
“Uopće me to ne brine”, rekao je Trump na pitanje o višim cijenama na benzinskim pumpama. “Cijene će vrlo brzo pasti kada ovo završi, a ako i porastu, neka porastu. Ovo je daleko važnije od blagog rasta cijene benzina.”
Strateške rezerve
Trump je procijenio da će vojna kampanja protiv Teherana trajati četiri do pet sedmica, no politički i vojni stručnjaci dvoje u tu procjenu, ističući da američka vlada još nije jasno definirala svoj konačni cilj dok se sukob širi regijom i izvan nje.
U intervjuu je Trump također rekao kako ne namjerava koristiti Strateške rezerve nafte te je izrazio uvjerenje da će Hormuški moreuz, ključni prolaz za transport nafte u blizini Irana, ostati otvoren jer je iranska mornarica “na dnu mora”.
Cijene nafte i goriva u porastu
Globalne cijene nafte skočile su 16% od početka rata u subotu, jer je širenje sukoba poremetilo opskrbu s Bliskog istoka.
Prosječna nacionalna cijena goriva porasla je za 27 centi od prošle sedmice i sada iznosi 3.25 dolara po galonu, prema podacima američke putničke organizacije AAA koja prati cijene. Trenutni nacionalni prosjek za 15 je centi viši nego prije godinu dana. Unatoč tome, Trump je ustvrdio da troškovi “nisu značajno porasli”.
Promjena tona
Ova izjava predstavlja promjenu tona za predsjednika, koji se prošlog mjeseca u svom govoru o stanju nacije hvalio padom cijena goriva, kao i na skupu u Teksasu posvećenom energetici, održanom samo nekoliko sati prije početka američkih zračnih napada.
Vodeći republikanci u Kongresu, poput predsjednika Zastupničkog doma Mikea Johnsona, također su umanjili zabrinutost zbog rasta cijena goriva, iako stranka planira svoju strategiju za predstojeće izbore temeljiti na ekonomskim uspjesima.
Politički analitičari upozoravaju da bi rast cijena goriva mogao naštetiti republikancima na izborima u studenom ako ih glasači, već nezadovoljni visokim troškovima života, odluče kazniti na biralištima.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE























