Android
Potpisani novi kolektivni ugovori: Vlada ZDK nastavlja ulaganja u zdravstvo i prava radnika

Ministrica zdravstva Zeničko-dobojskog kantona Aida Salčinović potpisala je nove kolektivne ugovore o pravima i obavezama poslodavaca i radnika u djelatnosti doktora medicine i stomatologije te radnika u zdravstvu na području ZDK-a, koji će biti na snazi do kraja 2026. godine. Novim ugovorima predviđeno je povećanje primanja zaposlenih u zdravstvu za više od šest posto.
Potpisivanju ugovora prisustvovao je i premijer Zeničko-dobojskog kantona Nezir Pivić, koji je izrazio zadovoljstvo postignutim dogovorom između Vlade ZDK i predstavnika sindikata, naglasivši da je nastavljen kvalitetan socijalni dijalog sa zaposlenima u javnom sektoru.
Prema odredbama novih kolektivnih ugovora, satnica je povećana sa 3,42 KM na 3,65 KM, dok je naknada po osnovu minulog rada povećana sa 0,5 na 0,6 posto po godini radnog staža.
– Potpisivanje novih kolektivnih ugovora potvrda je partnerskog odnosa i međusobnog povjerenja između Vlade ZDK i sindikata. U narednom periodu očekuje nas zaključivanje kolektivnih ugovora i za policiju, obrazovanje te državne službenike. U protekle dvije i po godine ovo je gotovo treći ciklus potpisivanja kolektivnih ugovora, što pokazuje opredijeljenost Vlade da kontinuirano unapređuje položaj zaposlenih, ali i uslove rada u svim sektorima – kazao je premijer Pivić.
Naglasio je da Vlada ZDK kontinuirano ulaže značajna sredstva u zdravstveni sektor, podsjetivši da se godišnje oko pet miliona KM izdvaja za specijalizacije i subspecijalizacije zdravstvenih radnika. Također, ove godine osigurano je više od osam miliona KM za informatizaciju zdravstvenog sistema, dok je za investicije u Kantonalnoj bolnici Zenica planirano oko 40 miliona KM.
Premijer Pivić podsjetio je i da su osigurana sredstva za PET CT pretrage, zahvaljujući čemu pacijenti više neće sami snositi troškove tih usluga niti tražiti refundaciju sredstava. Zavod zdravstvenog osiguranja ZDK osigurao je dodatnih 700.000 KM za pružanje deficitarnih zdravstvenih usluga, a putem javnog poziva u ovaj proces bit će uključene i privatne zdravstvene ustanove s ciljem smanjenja i potpunog ukidanja listi čekanja.
Predsjednik Sindikata doktora medicine i stomatologije Elvis Cikotić ocijenio je da novi kolektivni ugovori predstavljaju značajan iskorak u unapređenju prava zaposlenih u zdravstvu te rezultat korektnog i konstruktivnog dijaloga sa Vladom ZDK.
– U okviru realnih finansijskih mogućnosti uspjeli smo postići značajan napredak u pravima zdravstvenih radnika. Očekujemo da će primjena novih kolektivnih ugovora doprinijeti i kvalitetnijoj zdravstvenoj zaštiti građana Zeničko-dobojskog kantona – rekao je Cikotić.
Istakao je da zdravstveni sistem ZDK-a trenutno broji oko 5.000 zaposlenih u javnom i privatnom sektoru, uključujući oko 740 ljekara, te upozorio na problem smanjenja broja ljekara u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, zbog čega su kroz nove kolektivne ugovore predviđene dodatne stimulacije za zaposlene u toj oblasti.
Predsjednik Sindikata radnika zaposlenih u zdravstvu ZDK-a Zaim Begić izjavio je da će novim kolektivnim ugovorom početna plaća medicinskih sestara i tehničara iznositi više od 1.700 KM.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE























