Agonija porodica u bh. kantonu se nastavlja: “Opet nema novčanih naknada iako su im obećali”

Agonija porodica u bh. kantonu se nastavlja: “Opet nema novčanih naknada iako su im obećali”

Redakciji portala Crna-Hronika javilo se par ogorčenih porodilja iz Tuzlanskog kantona koje tvrde da se ministarstvo ali i Vlada TK prema njima ponaša i više nego bezobrazno.

Porodilje mjesecima imaju problem sa primanjem novčanih naknada, koje su im zakonom obavezne, ali svaki mjesec kao da “moraju moliti nadležne da im uplate njihov novac”.

“Ja sam nezaposlena porodilja i ovo je više nego javašluk šta nam rade. Danonoćno zovemo i Ministarstvo, Centre za socijalni rad, pa i Vladu ali nas uporno svi ignorišu čak nas i vrijeđaju da smo navalentni tj dosadni, i bezobrazni zato što tražimo da nam se isplati martovska naknada?

Ovo je više nerad i bezobrazluk Ministarstva za finansije i socijalnu politiku ali i svih 13 Centara za socijalni rad koji bi trebali biti na našoj strani. I onda se pitamo, zašto mladi odlaze. Pa kako neću otići kad čim mi se dijete rodi, ja nešto moram molit od države, moram tražit nešto što je svakako moje i pripada svima nama. Političarima plate ne kasne, a nama porodiljske naknade kasne.” – izjavila je jedna od porodilja za portal Crna-Hronika.

Druga nastavlja da problem imaju i one porodilje koje su u radnom odnosu.

“Ni nama nisu isplatili pomoć. Jednostavno nikome nisu. I ovo je više prošlo svaku mjeru. Ide mjesec maj, a naknada nije isplaćena ni za mart. Znači na kraju da će nas malo po malo, zakidati svaki mjesec ako im ne stanemo u kraj. Jedna kutija hrane košta 40 maraka a traje maksimalno i to kad se štedi 4 dana. Da ne kažem da su poskupile hrane za bebe sa alergijama, refluxima i ostalim tegobama. Jednostavno, teško je bebu prehraniti, pogotovo kada jedan član porodice, u našim slučajevima majka, ne radi.

Portalu se javila i treća porodilja iz Tuzle koja nam je samo potvrdila agoniju koju proživljavaju.

“Pored velikog broja dopisa, emailova, poziva posali smo i na Facebook stranicu Ministarstva kao i ministru. Naravni nikad ništa, nikakav odgovor pa ni obećanje da će biti bolje.

Svaki put ministar objavi da od 6 do 13 Centara je dostavilo spiskove a kada pitamo koji centri nisu u zakonskom roku dostavili dokumentaciju, dobijemo blok, ignor i ništa. To im je omiljena laž. Prebacivanje loptice, jedni na druge.

Kada lično pozovete sve Centre za socijalni rad, svi će vam reći da su na vrijeme poslali dokumentaciju Ministarstvu i da se već radi na dokumentaciji za mjesec april. Međutim dok ministar ne “aminuje” i ne da zeleno svjetlo djeca će gladovati. Nažalost tog istog ministra smo borali mi, mi smo mu glas dale a on ne želi ni da se očituje po ovom pitanju. Pitajte ga sami, vidjet ćete. Pričaju o poboljšanju pronatalitetne politike, a ne isplaćuju ni minimalno što nas zakonom sljeduje.

Četvrta porodilja iz Gračanice je u teškoj situaciju i nažalost muku muči kao i sve ostale porodilje u TK.

“Obećali su nam uplatiti naknade. Kad ih nazoveš i pitaš kad će biti, kažu da ne znaju. Kako da ja bebi od 4 mjeseca, objasnim zašto nema mlijeka. Nažalost mogu sebi objasniti ali ne mogu bebi. Naš kanton je najgori po ovom pitanju. Nikada nemamo adekvatnog odgovora. I do sada smo djecu hranili bez ičije pomoći ali znate kako je to. Odvojiš od svojih usta da daš bebi. Kao uvijek fali neka dokumentacija, i da se uvijek čeka Fadilov “amin”. Lagali su nas da će biti bolje dok se budžet ne usvoji, evo usvojio se i opet problemi.

Porodilja iz Živinica je potvrdila sve navode ostalih mladih mala i pokušala izračunati za nas, koliko mjesečno treba majci i bebi novca.

“Vidite, sve je poskupilo. Moja računida da mjesečno se pokrije oko 25 dana sa njihovih 996 KM što nam oni uplaćuju. Lijekovi, pempas, pelene, higijena sve je to skupo. Odjeća malo, malo raste. Sad uzimaj novu, ova mlada. Sve te svari za bebz su jako skupe.

Recimo jedna gegica je oko 15 KM a ne možeš uzeti jednu. Beba pljucne, povrati daj novu. O adaptiranom mlijeku, hapicama i ostaloj ishrani da ne govorim. I to sve ako ti je beba 100% zdrava, ako ti ne treba kakav lijek za nju kao što je vitamin D za fontanelu ili za osjetljivu kožu kreme i tako slično.

Jedna hapica je od 1,50 do 1,80 KM po komadu i to one voćne. One slane koštaju i do 3,4 KM po komadu. Adaptirano mlijeko pije beba stalno. Majke nemaju svog mlijeka od silnog stresa koje proživljavaju. Ružno zvuči, ali odvajamo od svojih usta za bebinu.” – izjavila je ogorčena porodilja za portal Crna-Hronika.

Šta kaže ministar?

„Mi smo sa današnjim danom otprilike upotpunili svih 16 prava za februar, odmah poslije bajrama krećemo da realizujemo prava iz mjeseca marta, a uspjeli smo realizovati oko tri do četiri prava iz martovske obaveze. Iz februara je kada su porodilje u pitanju ostala samo ona razlika za zaposlene porodilje do 1000 KM za one koje su u radnom odnosu, a imaju manju platu od 1000 KM, a što se tiče nezaposlenih, februarska je bila prije desetak dana“. izjavio je Fadil Alić ministar rada, socijalne politike i povratka TK.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE