AI borbeni pilot nadmašio čovjeka u simulaciji zračnog okršaja

AI borbeni pilot nadmašio čovjeka u simulaciji zračnog okršaja

Naučnici iz Kineskog istraživačkog i razvojnog centra za aerodinamiku, koji je dio vojnog instituta na jugozapadu Kine finansiranog iz budžeta vojske, razvili su AI bota koji je pobijedio čovjeka u zračnoj borbi nakon 90 sekundi.

Koncept korištenja AI tehnologije za pilotiranje prisutan je već desetljećima. Iako to može izgledati jednostavno kad se krstari na visini na kojoj lete civilni avioni, borbeni avioni su posve drugi svijet. Dinamika leta lovca je znatno drugačije i brzo se mijenja u različitim okruženjima. Prošlog mjeseca se Lockheed Martin našao u fokusu kada je njegova AI tehnologija upravljala borbenim avionom F-16 punih 17 sati, međutim, kineski istraživači su otišli korak dalje te su svoju AI tehnologiju testirali u zračnoj borbi.

Prema izvještaju, u borbi se nisu koristili pravi borbeni, nego mali avioni. Međutim, AI tehnologija nije specifična za određeni avion te se može koristiti za bilo koji avion u budućnosti. Ljudski pilot je daljinski upravljao svoj avion tokom testa, a kada je borba počela, pomjerio ga je kako bi stekao taktičku prednost. Ipak, AI bot je predvidio ovaj potez te se držao blizu protivnika uprkos manevrima.

Potom je pilot spustio avion nadajući se da će ga AI slijediti i možda srušiti letjelicu, no umjesto da ga prati AI bot je postavio svoj avion u položaj zasjede te je čekao pilota da podigne svoj avion.

Čak i kad je pilot pokušao s drugim manevrima, AI tehnologija je bila uspješnija, tako da je borba okončana nakon 90 sekundi.

AI nema ograničenja kao čovjek uključujući efekte gravitacije, što je išlo u korist tehnologije.

Američka kompanije je 2020. godine pokazala sličnu sposobnost kada je njena AI tehnologija pobijedila iskusne pilote F-16 borbenih aviona tokom simulacije. Kineski istraživači ne samo da su ponovili ovaj podvig, nego su to učinili koristeći djelić resursa u odnosu na američke kolege.

Dok tehnologija zasnovana na vještačkoj inteligenciji dobro funkcioniše na tlu, njena upotreba u zraku je prepreka koju su istraživači uspjeli savladati. Za potrebe novog istraživanja je AI izveo mnoge simulacije na terenu, međutim, u budućnosti bi se to moglo raditi u zraku, a to bi pomoglo u učenju na greškama i unapređenju vještina za prave misije.

Za pokretanje AI tehnologije korišten je NVIDIA TX2 modul, čip koji može donijeti 1.000 odluka u sekundi. SAD su zabranili da NVIDIA izvozi svoje vrhunske čipove u Kinu, no TX2 nije na listi zabranjenih proizvoda.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

BISSTOURS
rentacarZenica