AI dešifrirao riječ iz svitka starog 2.000 godina: Evo šta je pisalo

AI dešifrirao riječ iz svitka starog 2.000 godina: Evo šta je pisalo

Kada u rukama imate svitak koji je skoro 2.000 godina bio zakopan pod gomilom vulkanskog pepela s Vezuva, koji je 79. zatrpao Pompeje, bit će ga prilično teško otvoriti da se ne ošteti, a kamoli čitati – no umjetna inteligencija je pronašla način. 

Vulkanska erupcija

Kao rezultat vulkanske erupcije, toplina je transformirala stotine papirusnih svitaka iz knjižnice u gradu Herkulaneumu u fosilizirane komade ugljika. Sljedećih 1.700 godina svici su bili zakopani u blatu, sve do 1752., kada su konačno iskopani.

Naučnici s Univerziteta u Kentakiju pokrenuli su izazov pod nazivom ”Vesuvius Challenge” u martu – objavili su hiljade rendgenskih slika pougljenjenih, karboniziranih svitaka Herkulaneuma zajedno s neistreniranim softverom umjetne inteligencije koji bi mogao otkriti šta piše na svitku, za šta će dobiti vrijednu nagradu, piše Science Alert.

Dva studenta osvojila su prve nagrade: Luk Faritor (Luke Farritor), student informatike na Univerzitetu Nebraska-Lincoln te Jusef Nader (Youssef), student biorobotike na Slobodnom univerzitetu u Berlinu u Njemačkoj. I Faritor i Nader su neovisno jedan o drugom identificirali riječ ”πορϕυρας” (ili ”porphyras” koristeći moderne grčke znakove), što znači ”ljubičasta”. To je prva puna riječ dekodirana iz skripti pomoću AI softvera.

Mašinsko učenje

U starom Rimu ljubičasta je bila značajna boja, koja je često predstavljala bogatstvo i status. Smatra se i da bi se ta riječ mogla odnositi na halje ili rang, no bit će potrebna daljnja analiza svitaka da bi se to pouzdano znalo.

Faritor je trenirao model mašinskog učenja na uzorku ”pucketanja” identificiranom na svitku u avgustu – uzorku koji može označavati potez tinte. Kako je umjetna inteligencija otkrivala više pucketanja i poteza tintom, novi podaci o obuci značili su da je AI postao bolji u otkrivanju drugih uzoraka. Na kraju se pojavila riječ ”porphyras”.

Nader je također koristio pristup mašinskog učenja, ali je AI trenirao na oblicima koji su izgledali kao slova. Pomoću mašinskog učenja je potaknuo AI da identificira nove uzorke, pokazujući mu kako bi ti uzorci trebali izgledati – čime je uspješno istaknuta riječ ”porphyras”.

Uz dovoljno podataka za obuku, ovi AI motori mogu uočiti vrlo male varijacije u teksturi na rendgenskim slikama, otkrivajući poteze tinte koji nisu vidljivi ljudskom oku. Istraživači se nadaju da će uskoro biti otkriveno još više.

Nagrada 700.000 dolara

Glavna nagrada ”Vesuvius Challengea” – 700.000 dolara – ide osobi koja može pročitati četiri ili više odlomaka iz jednog od ovih svitaka. Ako mislite da znate sve što je potrebno za dešifriranje teksta, možete i sami pokušati.

Ako se ovi svici mogu čitati bez otvaranja – zbog čega bi se vjerovatno raspali – mogli bismo otključati neprocjenjivo bogatstvo informacija o životu i učenju prije 2.000 godina, piše Tportal.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE