Ajaks golom Van de Beka pobijedio Totenhem u Londonu i zakoračio u finale Lige prvaka

Nogometaši Ajaksa savladali su Totenhem u Londonu rezultatom 1:0 u prvoj polufinalnoj utakmici Lige prvaka i time napravili veliki korak ka finalu najeelitnijeg klupskog takmičenja u Evropi.

Na samom početku gledali smo oprezan dvoboj, a obje ekipe čekale su priliku iz polukontri. U 5. minuti Ajaks je izborio prvi korner na meču, a izveo ga je Lase Šene (Lasse Schöne). Akcija je završena lošim udarcem Donija van de Beka (Donny van de Beek). Totenhem je ušao rezervirano i nešto tromije, dok je Ajaks držao loptu, ali bez ozbiljnije prijetnje.

Ajaks je do vodstva došao u 15. minuti. Neres je povukao s desne strane, nakon čega je Šone (Schone) dodao do Zijeha (Ziyech) koji je majstorski pronašao Donija van de Beka, koji je potom zabio s desne strane u suprotni ugao za veliko vodstvo tima iz Amsterdama. Naknadno je VAR provjerio cijelu situaciju i gol je priznat.

Nakon postignutog gola, Ajaks je nastavio s pritiskom, dok se Totenhem skroz povukao. Domaćini su izgledali pomalo izgubljeno, a Rouz (Rose) je u 17. minuti umalo postigao autogol. U 24. minuti Tadić je proigrao Van de Beka, koji je ostao jedan na jedan s domaćim golmanom. Imao je samog Neresa na par metara od sebe, ali se odlučio na šut koji je odbranio Ugo Loris (Hugo Lloris).

Dvije minute kasnije prvu solidnu priliku imali su domaći. Ljorente (Llorente) je pobjegao protivnicima i glavom šutirao, ali pored gola. U 33. minuti golman Ajaksa Onana je krenuo po loptu, a na putu su mu se našli Aldervireld (Alderweireld)  i Vertongen (Vertonghen). Najgore je prošao Vertongen, kome je pukla arkada i nije mogao nastaviti te ga je Sisoko (Sissoko).

U 42. minuti Lukas Moura (Lucas) imao je sjajan solo-prodor, ali se akcija završila njegovim padom u kaznenom prostoru Ajaksa, ali su domaćini dobili samo korner. Nedugo zatim igrač Ajaksa Neres prošao je po lijevoj strani, ali se u trenutku šuta okliznuo. Ipak, kasnije se ispostavilo da je bio i u malom ofsajdu.

U drugoj minuti nadoknade prvog dijela Eriksen je imao priliku za Totenhem, ali se nije najbolje snašao oko peterca protivnika. Minuti kasnije Aldervireld je pokušao, ali je lopta otišla oko metar iznad gola Onane. Pokušavao je Totenhem svim sngama doći do izjednačenja prije poluvremena, ali u tome nije uspio i holandski tim je na odmor otišao s minimalnim vodstvom.

Na startu drugog dijela igre bilo je nekoliko solidnih šansi na obje strane. Totenhem je pokušao preko Ljorentea, ali je njegov udarac bio izblokiran. Krenula je kontra Ajaksa u kojoj je Neres izblokiran, a onda i udarac Taljafika, koji je završio pored gola. U 50.  Dele Ali (Alli) je naletio na loptu i šutirao iz skoka, ali pravo u Onanu. Šest minuta kasnije isti igrač je nakon centaršuta Tripijea (Trippier) glavom poslao loptu preko gola.

Ajaks je djelovao nesigurno. Kratkim dodavanjima pokušavali su izbaciti domaćine iz ravnoteže, koji su na krilima navijača izgledali mnogo bolje u drugom poluvremenu. U 71. minuti Tadić je imao priliku za goste. Pokušao je desnom nogom, ali je njegov udarac izblokiran.

U 78. minuti Ajaks je propustio veliku priliku za 2:0. Neres je dobio loptu na lijevoj strani i iz prve šutirao u suprotni ugao. Loris je bio savladan, ali je lopta poljubila desnu stativu. U 83. minuti Eriksen je ubacio, Aldervirld je opet šutirao glavom, ali preko gola. Do kraja meča, gosti iz Holandije sigurno su čuvali prednost i na kraju slavili veliku pobjedu kojom su zakoračili u finale Lige prvaka.

Revanš meč igra se u Amsterdamu 8. maja kada će biti poznat prvi finalista ovogodišnjeg izdanja Lige prvaka.