Ako je dijete u vozilu zabranjeno je pušenje svima, a vozaču svakako jer kazne su do 3.000 eura plus kazneni bodovi

Ako je dijete u vozilu zabranjeno je pušenje svima, a vozaču svakako jer kazne su do 3.000 eura plus kazneni bodovi

Iako EU Zakon o saobraćaju na cestama jasno kaže da se vozač tijekom vožnje mora suzdržati od bilo kakvog ponašanja koje bi mu umanjilo sluh, vid ili sposobnost upravljanja vozilom, mnogi ipak vole zapaliti cigaretu tijekom vožnje. 

Osim telefoniranja, jela i pića, uljepšavanja, čitanja, slanja poruka i sl. zabranjeno je i pušenje u vožnji. 

To u Sloveniji jasno stoji u članku 35. Zakona o pravilima prometa na cestama, tvrde u Ministarstvu infrastrukture. Kazna predviđena za kršenje ove odredbe nije mala – riječ je o 250 eura i sankciji od tri kaznena boda.

U Austriji, Francuskoj i Italiji ta su zabrane također na snazi, a kazne idu sve do 3000 eura.

Isto pravilo važi i u Bosni i Hercegovini

Zakonom o ograničenju upotrebe duhanskih i srodnih proizvoda propisano je da ni putnici ne smiju pušiti ako se u automobilu nalazi maloljetna osoba, to važi za vozila u prisutnosti osoba mlađih od 18 godina.

Auto u kojem se puši manje vrijedi na tržištu. Problem je što se mirisa dima cigareta praktički nemoguće riješiti. Tijekom godina dim se uvuče u tkaninu, presvlake i tepihe, pa ga ni višekratno dubinsko čišćenje ne može u potpunosti eliminirati. Kupci automobila trebaju biti posebno oprezni ako automobil koji gledaju iznadprosječno miriše na osvježivače zraka, čime trgovac želi zakamuflirati povijest. 

Auto u kojem su pušili prodat ćete, dakle, u prosjeku 10-20 posto jeftinije.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE