Alarmantno: Najveći poslodavac u BiH postao je i najveći problem državi!

Alarmantno: Najveći poslodavac u BiH postao je i najveći problem državi!

Bosna i Hercegovina (BiH) se suočava sa dvostrukim i međusobno povezanim izazovom nedostatka poslova i niskog nivoa kvalitet javnih usluga, osnovna je ocjena dokumenta Svjetske banke o javnom sektoru u BiH koji je objavljen prije nekoliko dana.

Piše: A. DUČIĆ/Fokus.ba

Fokus.ba analizira ovaj izvještaj prema kojem, kako se navodi, glavni institucionalni razlog za dvostruki izazov s kojim se BiH suočava predstavlja veliki javni sektor koji istiskuje poslove u privatnom sektoru i ne uspijeva da efikasno ispuni svoju funkciju.

Ističe se da BiH ima jedan od najvećih javnih sektora u svijetu, sa općim državnim rashodima od približno 40 posto BDP-a i dobro poznati problemi institucionalne fragmentacije, dupliranja struktura, problem političkog pokroviteljstva i slab sistem vlasti.

Javni sektor zapošljava 44 posto svih zaposlenih u formalnom sektoru, među najvećim je u Evropi, i nesrazmjerno je veliki poslodavac visoko kvalificiranih radnika, sa 58 posto svih tercijarnih obrazovanih radnika zaposlenih bilo u institucijama ili u državnim preduzećima.

Nekoliko izvještaja Svjetske banke detaljno opisuje kako institucionalni i upravljački izazovi štete fiskalnoj održivosti, budžetu i ljudskim resursima, zatim upravljanju i pružanju obrazovnih i zdravstvenih usluga.

Čak u sektoru zaposlenih, navodi se, postoji zabrinutost u pogledu kvaliteta poslova, uključujući visok nivo neformalnost.

-Nedostatak kvalitetnih poslova povezan je s neusklađenošću vještina između potražnje i ponude, što zauzvrat odražava relativno nizak kvalitet ljudskog kapitala radnika i loše obrazovanje i zdravstvene usluge. Stope učešća u radnoj snazi, posebno žena, među najnižima su u Evropi i zemlja se suočava sa visokim i neodrživim nivoom nezaposlenosti, posebno među mladima – neki su od nalaza Svjetske banke.

Kao jedan od drastičnijih podataka navodi se to da učenici u BiH gube ekvivalent od 3,1 godine školovanja zbog lošeg kvaliteta obrazovanje, a manje od 50 posto petnaestogodišnjaka ima osnovno znanje čitanja, vještini u matematici i prirodnim naukama, dakle znatno ispod prosjeka Evropske unije.

Firme se, dalje piše u izvještaju, također žale da ne pronalaze adekvatne kvalificirane radnike, dijelom zbog emigracije visokokvalificiranih radnika, kao što su doktori i medicinske sestre, i dijelom zbog neusklađenosti između obrazovnih programa i programa obuke i onoga što poslodavci trebaju.

BiH ima ima jedan od najvećih udjela iseljenika u lokalnom stanovništvu u svijetu (50 posto), a u 2018. gotovo 30 posto onih koji su emigrirali bilo je starosne dobi između 18 i 35 godina, što je i razlog i simptom neravnoteže na lokalnom tržištu rada i ograničene sposobnosti privatnog sektora da privuče, regrutuje i razvija živu radnu snagu.

Javni sektor u BiH je veliki poslodavac, posebno obrazovanijih radnika i žena.

Fokus.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE