Alarmantno zagađenje zraka u bh. gradovima!

Alarmantno zagađenje zraka u bh. gradovima!

Sarajevo je ovih dana najzagađeniji grad u Evropi! Mjerne stanice upozoravaju na vrlo nezdrav kvalitet zraka. Četiri mjerna mjesta, na Ilidži, Bjelavama, Otoci i Vijećnici, pokazivala su sinoć oko 20 sati veoma visok stepen nevidljive prašine i sumpordioksida.

Indeks kvaliteta zraka dosegao je pretposljednji nivo „vrlo nezdrav“, na granici s „opasnim“. Stručnjaci su izdali upozorenja, naročito za osobe s respiratornim oboljenjima.

Crvena lampica

Kod osoba s respiratornim oboljenjima poput astme moguća su znatna pojačanja simptoma i intenziteta bolesti. Povećana je vjerovatnoća negativnih posljedica po respiratorne organe cjelokupnog stanovništva. Oboljeli od plućnih i bolesti srca, trudnice, djeca i stariji, moraju izbjegavati boravak vani. Prije dva dana na Ilidži je izmjeren indeks zagađenja 369, dok je u centru Sarajeva bio nešto viši od 200. Indeks zagađenja zraka jučer je na Ilidži bio 247, na Bjelavama 229, Otoci 250, a na Vijećnici 220! Ništa nije bolje ni u Zenici, Tuzli, Živinicama, Prijedoru…

Obeshrabruje i izvještaj Evropske agencije za okoliš, koji je pokazao da je indeks kvaliteta zraka u Sarajevu jedan od najlošijih u Evropi. Crvena lampica odavno je upaljena, ali rješenje, prema riječima Martina Taisa, stručnjaka za kvalitet zraka i klimatske promjene, stoji u ladicama.

Tais objašnjava da se mora riješiti problem zagrijavanja na čvrsta goriva, starijih automobila, mora se raditi na edukaciji stanovništva…

– Ali, to se ne radi kada počne zima. To se radi godišnje, samo se na kraju godine ispita koliko smo napravili. Sistem vožnje „par-nepar“ nije rješenje, to je mjera koja pali ponekad. Rješenje je projekt, plan. London je to riješio, svi oko nas. London je zabranio ugalj. Da sedamdesetih godina nije uveden plin, imali bismo 30 puta veće zagađenje danas – pojašnjava Tais.

Štetne posljedice

Mjerenja Svjetskog tima za kvalitet zraka (AQICN) pokazuju da je kod nas proteklih dana indeks zagađenosti bio čak sedam puta veći od dozvoljenog. Prema standardima AQICN-a, dozvoljeni indeks je 50, a na Ilidži je bio 369.

– Utjecaj ovakvog zraka na zdravlje može biti opasan, jer je problem u tome što lebdeće čestice kroz pluća mogu prodrijeti direktno u krvotok, a štetne posljedice mogu se javiti već nakon kratkog izlaganja – upozorava Anes Podić iz Udruženja „Eko-akcija“ Sarajevo.

U Sarajevu se zimi od smoga rijetko vidi sunce

Bosanski tihi ubica

Bosna i Hercegovina druga je u svijetu po smrtnosti stanovništva uzrokovanoj onečišćenjem zraka, odmah nakon Sjeverne Koreje, navodi BBC, koji je objavio i dokumentarac „Bosanski tihi ubica: Industrija uglja“.

U apokaliptičnom videu Tuzla je istaknuta kao primjer visokog zagađenja, jer se tamo godišnje spaljuje oko tri miliona tona uglja, pri čemu nastaju i zagađene, toksične otpadne vode koje završavaju u rijekama i prirodi općenito.

Toplovod Kakanj – Sarajevo kao rješenje

Sigurno je da bi gradnja toplovoda Kakanj – Sarajevo smanjila zagađenost zraka u Sarajevu, pokazale su studije Fonda za okoliš FBiH. Iz TE Kakanj grad Sarajevo bi se opskrbljivao toplotnom energijom u trajanju od približno 4.500 sati godišnje, tačnije od 15. novembra do 15. aprila, koliko i traje grijna sezona u Sarajevu.

Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE