ALBA ZENICA: Reakcija na saopštenje “NK Čelik”

Dana 26.09.2020. godine (subota) NK Čelik Zenica izdao je saopštenje za javnost vezano za izgled travnjaka na Bilinom polju i duga za vodu, u kojem su izneseni stavovi na koje smo primorani odgovoriti, a u cilju informisanja javnosti o određenimčinjenicama.

Što se tiče stanja terena u subotu, 26.09.2020. godine, prije ocjene izgleda i kvalitete terena, pošteno bi bilo spomenuti zgusnut raspored korištenja Bilino polja i potrebe izvođenja određenih radova kako bi travnjak bio, u kako-tako, prihvatljivom stanju za predstojeće utakmice. Da ne ulazimo u detalje vrsta i načina izvođenja potrebnih intervencija na travnjaku (pojašnjenje postupaka aerifikacije i pjeskanja terenamožemo dati svakom zainteresovanom), ovakvi zahvati zahtijevaju da se teren u nekoliko narednih dana koristi u manjem intenzitetu. Kako je u najavi bilo i odigravanje utakmice FK Sarajeva u narednom kolu kvalifikacija, te reprezentacije Bosne i Hercegovine, bili smo primorani neke planirane radove ubrzati kako bi teren podnio predstojeća opterećenja. Ono na što javnost, uglavnom, ne obraća pažnju, jeste da svaka utakmica, bilo reprezentacije, bilo nekog kluba u evropskim takmičenjima, ne podrazumijeva korištenje terena samo za vrijeme trajanja utakmice, nego uključuje i treninge gostujuće i domaće ekipe dan prije utakmice. Iz upravo navedenog razloga, NS BiH je, potpuno racionalno i razložno, izmjestio jednu od prethodnih utakmica reprezentacije sa Bilinog polja.

Za konkretno stanje terena na dan 26.09.2020. godine, ne sporimo da je travnjak trebao biti u boljem stanju, ali su dinamiku izvođenja planiranih radova poremetili loši vremenski uslovi. Cijeneći da bi svi daljnji postupci, u takvoj situaciji, mogli dovesti do značajnijih oštećenja, prekinuli smo radove u namjeri da ih završimo u nedelju (27.09.2020.), što smo i realizirali. Znali smo da teren neće biti kvalitetan za odigravanje utakmice u subotu, ali, nažalost, u tom trenutku nismo mogli učiniti više, a da ne dođe do većih oštećenja terena. 

Kada je u pitanju korištenje terena od strane NK Čelika u zadnjih mjesec dana, cijenimo trud nove Uprave na tom planu, ali to se, nažalost, odnosi samo na tekući mjesec – septembar.

Napominjemo da se tereni sa prirodnom travom u toku jedne sezone mogu koristiti 120 do 140 sati (otprilike 60 do 70 utakmica i treninga, odnosno “korištenja”), ukoliko se želekvalitetno održavati na visokom nivou. Teren stadiona Bilino polje je, i pored naših stalnih upozorenja i molbi, u prethodnim godinama korišten u prosjeku 130 do 140 puta godišnje, praktično dva puta više od preporučenog broja. Taj broj je u ovoj godini donekle smanjen, prvenstveno zbog vanredne zdravstvene situacije, ali još uvijek prevazilazi preporučeni broj  korištenja.

S tim u vezi, želimo naglasiti da je znatan doprinos u smanjenju korištenja terena Bilino polje dala nadležna služba Gradske uprave, koji su prepoznali opasnost od totalne devastacije travnjaka i uticali na racionalnije korištenje istog.

Što se tiče potrošnje vode na stadionu, u saopštenju NK Čelik spominju se troškovi od ca 6.000 KM mjesečno, te se u vezu sa tolikom potrošnjom vode dovode poslovi zalijevanja travnjaka, kao dio aktivnosti naših uposlenika na poslovima održavanja. Kako razumijemo nedovoljno poznavanje sistema zalijevanja, te, uopće, načina pružanja predmetnih usluga, osjećamo obavezu dati detaljno pojašnjenje – sistem za zalijevanje na terenu podrazumijeva 32 prskalice, od kojih se koristi 28. Prskalice u prosjeku, zavisno od tipa i položaja na terenu, imaju potrošnju od 30-40 litara u minuti (prema tehničkoj specifikaciji proizvođača i vlastitom iskustvu), a rade (kada se teren zalijeva) u prosjeku 10 minuta. U toku jedne godine, zavisno od sezone i vremenskih prilika, teren se zalijeva 100 do 120 puta. Iz svega navedenog lako je izračunati da navedena količina vode za zalijevanje terena (ca 1200 m3) rezultira troškomkoji, na godišnjem nivou, teško može preći iznos od ca 1.500KM. Dakle, prosječni mjesečni trošak vode potrošen za zalijevanje travnjaka bi trebao iznositi maksimalno 125 KM, što jasno ukazuje da isti ne mogu, niti približno, značajno opteretiti navedenu ukupnu potrošnju.

Na kraju želimo naglasiti da je i ALBA Zenica izuzetno zainteresirana, što smo i predlagali više puta, da se sistem zalijevanja izdvoji i postave vodomjeri, kako bismo i mi imali bolju kontrolu. Tim povodom se stavljamo na raspolaganje administraciji NK Čelik da zajedničkim naporima poboljšamo izgled i kvalitet terena, te ujedno reduciramo troškove održavanja istog.

​S poštovanjem,

​​​​​​​                   UPRAVA DRUŠTVA

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE