“Alcolock” je dobra ideja, ali u BiH još nije moguća

“Alcolock” je dobra ideja, ali u BiH još nije moguća

Na bh. cestama samo u protekloj godini desile su se 36.672 saobraćajne nesreće u kojima je život izgubilo 277 osoba, dok su 10.403 zadobile teže ili lakše tjelesne povrede. U čak 26 posto nesreća glavni krivac je alkohol. 

Utjecaj alkohola

I u Evropi su zabrinjavajući podaci o broju saobraćajnih nesreća pod utjecajem akohola pa je Evropska unija zbog toga uvela pravilo koje će važiti od iduće godine, kad će u svim novim vozilima koja se prodaju, biti ugrađen “Alcolock”. 

To znači da će vozači prije vožnje biti testirani na alkohol. Ukoliko budu imali alkohola u krvi, neće moći upaliti vozilo. “Alcolock” će biti ugrađen i u vozila vozača koji budu kažnjeni zbog vožnje u alkoholiziranom stanju, a koji voze starije automobile koji nemaju ovaj uređaj.

Za sada su male šanse da Bosna i Hercegovina uvede ovu praksu, smatraju naši stručnjaci. Ideja je dobra, jer kod nas nisu rijetki slučajevi da uvijek isti vozači voze pijani. No, na pitanje hoćemo li i mi uskoro početi primjenjivati najavljena evropska pravila, nisu optimistični.

– Takva praksa već je prisutna u Austriji kao jedna od mjera za vozače “ponavljače”. Takvim se vozačima izriče mjera da o svom trošku ugrade ovaj uređaj i za to moraju donijeti dokaz kako bi im bila vraćena vozačka dozvola – rekao je Milija Radović, direktor Agencije za sigurnost prometa Republike Srpske.

Mijenjati zakon

Stručna tijela Evropske unije procjenjuju da je za 90 posto nesreća odgovoran ljudski faktor. Radović ističe da je Zakon o sigurnosti saobraćaja u BiH donesen prije 13 godina te da je pretrpio brojne izmjene.

– Vrijeme je da se na nivou države donese novi zakon. Kako bi se smanjile nesreće, neophodno je da više kampanja provodimo, počevši od srednjih škola i budućih mladih vozača – smatra Radović.

Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE