Aleksej Navaljni otrovan novičokom, kako to funkcioniše?

Aleksej Navaljni otrovan novičokom, kako to funkcioniše?

Kritičar ruskog režima Aleksej Navaljni, kako tvrde u Berlinu, bez sumnje je otrovan nervnim agensom novičok. To oružje razvili su svojevremeno Sovjeti kako bi zaobišli Konvenciju o hemijskom naoružanju.

Ruski opozicioni političar otrovan je hemijskim nervnim otrovom. Kako je u srijedu (2.9.) saopštio portparol njemačke vlade Steffen Seibert, bez sumnje se radi o supstanci iz takozvane novičok-grupe. To je utvrđeno u specijalnoj laboratoriji njemačke vojske, a na zahtjev univerzitetske bolnice Charite, prenosi Deutsche Welle.

„Zaprepašćujuće je da je Aleksej Navalni u Rusiji bio žrtva napada kemijskim nervnim otrovom”, izjavio je Seibert nakon sastanka kancelarke Angele Merkel (CDU) i više ministara. Njemačka vlada je napad najoštrije osudila, a javnosti se obratila i kancelarka.

Kako djeluje novičok?

Novičok izaziva lančanu proteinsku reakciju koja brzo može dovesti do smrti. Baš kao što se može vidjeti u slučaju Navalnog, on blokira proizvodnju enzima kolinesteraza.

U metabolizmu je kolinesteraza važna za razgradnju neurotransmitera acetilkolina. Taj transmiter ima važnu ulogu prilikom buđenja ili za održavanje pažnje. Ukoliko se acetilkolin više ne razgrađuje, to dovodi do toga da živčani sustav počinje biti bombardiran nadražajima.

Putevi signala su potpuno preopterećeni i počinju divljati. Informacije živčanog sistema onda udaraju na tkiva, mišiće i organe. Dolazi do pojačanog toka pljuvačke i problema s disanjem, jer pacijent sam više ne može kontrolirati svoje dišne mišiće. Paralize i grčevi mogu dovesti do smrti ako se trovanje duže nastavi.

Što mogu učiniti liječnici?

Liječnici najprije moraju spriječiti da se pacijent ne uguši zbog grčenja u mišićima. Zato je Navalni odmah intubiran. Kao protuotrov liječnici daju atropin, alkaloid koji se nalazi i u beladoni. Tretman se mora nastaviti tako dugo dok kolinesteraza ne počne ponovo djelovati. Zato liječnici u tom slučaju daju i aktivni sastojak pralidoksim, kako bi ponovo potaknuli proizvodnju kolinesteraze.

Odakle dolazi taj nervni otrov?

Iako ime „novičok” sugerira da je riječ o nečemu novom, taj otrov nije toliko nov. Sovjetski kemičari razvili su ga još tokom sedamdesetih i osamdesetih godina.

Zapravo je to čitav niz nervnih otrova koji su objedinjeni pod imenom novičok. Svi oni imaju organofosforno jezgro, slično kao i mnogi insekticidi.

Novičok-5 i novičok-7 smatraju se otrovima koji su osam puta toksičniji od vojnog otrova VX – jednog od najopasnijih otrovnih plinova na svijetu. U široko raširenoj obitelji novičok postoji više od stotinu varijanti.

Dovoljne su male količine

Nije jednostavno utvrditi koji spoj novičoka je korišten prilikom trovanja nervnim otrovom. Tako ostaje nejasno i koji je spoj korišten kod trovanja dvostrukog agenta Sergej Skripalja i njegove kćerke 2018. godine. Ipak, liječnici dobro poznaju djelovanje tih otrova.

S obzirom na to da je novičok znatno snažnijeg djelovanja od drugih poznatih nervnih otrova, dovoljne su male količine i potrebno je manje vremena da bi se nanijela jednaka šteta.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica