Almir Bečarević otkriva kakve cijene nafte, plina i struje očekuju građane BiH

Almir Bečarević otkriva kakve cijene nafte, plina i struje očekuju građane BiH

Cijene nafte na svjetskom tržištu porasle su uprkos novim mjerama usmjerenim na smirivanje tržišta, koje je zabrinuto zbog invazije na Ukrajinu.

Nafta Brent, međunarodno mjerilo za cijene nafte, dostigla je večeras 109 dolara po barelu, što je najviši nivo viđen u više od sedam godina.

Portal Radiosarajevo.ba kontaktirao je Almira Bečarevića, stručnjaka za energetiku koji je dao svoju analizu trenutnih dešavanja i projekciju šta Bosnu i Hercegovinu čeka u narednom periodu.

“Svi oni koji nikad nisu pratili dešavanja na berzama energenata niti ih je to posebno interesovalo sada gotovo svakodnevno prate promjene na tim berzama. Samo praćenje tih skokova cijena opterećujeće je za sve koji to ne mogu pretočiti u ove naše cijene i stoga treba pojasniti građanima šta to znači na benzinskim pumpama ili računima koje dobijemo za gas ili el. energiju. 

U toku današnjeg dana nafta je desegnula cijenu od 113 USD za barel, a sada je, dok ovo pišem, 109 USD za barel. Ovi iznosi znače da je cijena nafte za samo dva dana povećana za preko 10 USD. Ovo znači da cijena derivata može samo imati svoj daljni rast i to prema cca 3 KM za litar”, analizira Bečarević.

Podvukao je da u slučaju da cijena nafte ostane na ovom nivou do kraja sedmice, da možemo očekivati da već naredne sedmice dizel i super 95 dosegnu razinu preko 2,80 KM za litar, a supera 98 će ići prema cijeni od 2,90 KM. 

Daljni rast cijene nafte na 120 USD za barel znači upravo cijene oko 3 KM za litar i to bi bilo povećanje cijene derivata na pumpama za preko 1 KM ili 50% u odnosu na cijene od prije godinu dana. Ovim cijenama doprinosi i porast kursa dolara tako da je ovo realna slika onoga što nas može očekivati u bližoj budućnosti. 

Da rezimiram, cijene barela oko 110 USD daju cijene derivata u rasponu od 2,80 KM do 2,90 KM, a cijene do 120 USD za barel daju cijene oko 3 KM za litar goriva. Prognoze cijena nafte nisu sjajne jer proizvođači, bar prema zadnjim najavama, ne planiraju povećanje proizvodnje nafte tako da će na cijene barela i dalje uticati rat u Ukrajini, ali i povećane industrijske aktivnosti kako pandemija korone slabi”, naglasio je naš sagovornik.

Almir Bečarević - undefined
Foto: N1: Almir Bečarević

Što se tiče prirodnog gasa tu je situacija još više dramatičnija.

“Ovdje posebno ima uticaj to što preko 40% Evrope ovisi o ruskom gasu, a posebno Njemačka privreda. U tri vala sankcija još se nisu našli energenti koji se izvoze iz Rusije kao i one banke preko kojih se vrši plaćanje za preuzeti ruski gas. Gas iz Rusije se doprema transportnim gasovodima, i preko Ukrajine, bez ikakvih problema i ograničenja. Situacija sa gasom je ovakva, a na bazi cijene barela sa tržišta jer se i dalje cijena gasa formira na bazi nafte i naftnih derivata u proteklih 9 mjeseci.

U aprilu mjesecu cijena prirodnog gasa od Gazproma imat će svoj dalji rast za 15-20% i cijena za distrubutivne komapnije sa PDV trebala bi da iznosi od 0,95 do 1 KM za kubik gasa. Trenutna cijena je 0,87 feninga sa PDV i za kubik gasa. Naredni porast cijene prirodnog gasa, a na bazi cijene nafte oko 110 USD imat će za posljedicu povećanje za dodatnih 10-20% od jula mjeseca. Time bi cijena za distributivne kompanije iznosila u rasponu 1,05 do 1,10 KM za kubik gasa od jula mjeseca. Ovo bi bila istorijska cijena gasa u BiH. Ova prognoza, još ću jednom ponoviti, zasnovana je na podatku da cijena nafte u narednim mjesecima ne ide ispod 100 USD, ali i da ne raste preko 115 USD. Ovaj scenario znači porast cijene gasa za 70% od prelaska na Turski tok i cijene koja je tada bila 0,66 KM za kubik gasa”, dodao je Bečarević.

Ova prognoza je optimistična varijanta cijene gasa za domaćinstva.

“Crni scenario podrazumijeva potpisivanje novog ugovora sa Gazpromom, stari ističe 31. 05. 2022. godine, i koji bi podrazumijevao promjenu cjenovne formule tako da cijenu gasa čini samo dio cijene sa naftnog tržišta, a ostali dio formule bi bio cijena sa berzi gasa. Trenutna cijena gasa sa berzi gasa je cca 2000 USD za 1000 Sm3. Ovaj scenario promjene cjenovne formule podrazumijeva cijenu gasa za domaćinstva u rasponu od 1,20 KM do 1,30 KM za kubik gasa što bi bilo povećanje od preko 100% od prelaska na Turski tok.  Kao što se vidi ovaj porast je drastičan jer će ga generisati cijena gasa sa berze i sa padom te cijene padala bi i cijena gasa za domaćinstva. Ovdje ću naglasiti da trenutne cijene gasa sa berzi nikakve, ali nikakve veze nemaju sa cijenom gasa po kojoj bih kupuje gas od Gasproma. Samo u slučaju promjene cjenovne formule cijena sa berzi će tek onda uticati na cijene gasa za domaćinstva. Ovo je posebno značajno za sve one koji prate berze jer sada ta cijena nema uticaja na našu cijenu gasa”, dodao je Bečarević. Cijene električne energije, a posebno one koja nastaje iz prirodnog gasa, već ima i imat će svoj rast, kaže Bečarević.

“Cijene el. energije se već kreću na razini od 300 EUR-a za MWh. Cijena prirodnog gasa ima veliki utjecaj u formiranju cijena el. energije na evropskom tržištu jer, ponavljam, veliki dio proizvedene struje ćini proizvodnja iz termoelektrana na gas. Prognoze su da će cijena el. energije ići i do 500 EUR-a ako se duže vrijeme zadrže ove cijene gasa sa berzi.

Kao što vidimo prognoze nisu dobre i generisanje istih je povezano sa aktuelnim dešavanjima u Ukrajini kao i nesigurnost šta će biti sa izvozom gasa i nafte iz Rusije. Postoje razni scenariji, ali onaj koji će dovesti do eksplozije cijena i Armagedona je svaki poremećaj u izvozu gasa iz Rusije ili bojkot kupovine i nafte i gasa iz Rusije. Ovaj scenario nije potrebno niti obrazlagati jer to bi bio kolaps u snabdjevanju gasom i samim tim cijene bi išle u nebo, a već su danas cca 2000 USD za 1000 Sm3″, naglasio je Almir Bečarević za portal Radiosarajevo.baPrije samo nešto više od godinu dana cijena gasa na berzama je iznosila cca 200 USD za 1.000 Sm3, a cijena barela je iznosila cca 65 USD.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE