Amerikanci tražili od Schmidta da podnese ostavku, on odbio

Amerikanci tražili od Schmidta da podnese ostavku, on odbio

Američke diplomate tražile su od Christiana Schmidta da podnese ostavku na poziciju visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu. Schmidt je odbio ovaj zahtjev, kazavši da iza njega čvrsto stoji Njemačka koja ga je i predložila za visokog predstavnika i da samo Berlin može odlučiti o njegovoj smjeni.

Sve ovo se dešavalo posljednja dva mjeseca nakon što je Washington postigao dogovor sa Miloradom Dodikom i Željkom Cvijanović. Rezultat tog dogovora bi trebalo biti i uklanjanje Christiana Schmidta sa pozicije visokog predstavnika.

OHR se finanansirao sredstvima koje su odobravale Evropska unija (47,68 posto), Sjedinjene Američke Države (22 posto), Japan (10 posto), Ujedinjeno Kraljevstvo (6,69 posto), Kanada (3,03 posto), Organizacija islamske konferencije (2,5 posto), Rusija (1,2 posto), ostali (6,9 posto). Čuo sam dosta zabrinutih komentara, i to mi je pokazatelj da ipak ima ljudi koji žele da ostanem.

Moj mandat još traje. Ostat ću dok ga ne ispunim – posebno ako mogu doprinijeti evropskim integracijama i ispunjenju obaveza iz Dejtona.

Da su Amerikanci promijenili svoj odnos prema visokom predstavniku, najbolje pokazuju istupi njihovih diplomata na posljednje dvije sjednice Vijeća sigurnosti UN-a. Prepoznajemo važnost Ureda visokog predstavnika (OHR) na podršci implementacije civilnog apsekta Dejtonskog mirovnog sporazuma“, kazao je američki ambasador u UN-u obraćajući se pred Vijećem sigurnosti 6. maja ove godine.

Od maja do oktobra, OHR je izgubio na važnosti u američkoj diplomatiji. U svom obraćanju pred Vijećem sigurnosti, američka predstavnica u UN-u Dorothy Shea nije ni pomenula OHR.

SAD više ne slijedi politiku izgradnje nacija i intervencije teškom rukom. Sada je vrijeme za lokalna riješenja koja će pronalaziti lokalni akteri koji predstavljaju tri konstitutivna naroda Bosne i Hercegovine.

Prema informacijama, opstanak Ureda visokog predstavnika nije upitan. Međutim, Amerikanci insistiraju da OHR više ne koristi bonske ovlasti te da Christian Schmidt mora biti uklonjen s pozicije visokog predstavnika u skladu sa dogovorom na relaciji SAD- Banja Luka.

Stabilnost i deeskalacija moraju biti prioritet. U posljednjih nekoliko godina suočila se sa krizom.

No, za razliku od Amerikanaca, Nijemci nastoje učvrstiti Schmidtovu poziciju. Berlin je, naime, odlučio iz penzije povući svog dugogodišnjeg diplomatu Christiana Helbacha te ga poslati u OHR za savjetnika Christiana Schmidta.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE