Amsterdam tuguje nakon istinske drame: Ajaks ispustio 2:0, Totenhem ide na megdan Livepulu!

Fudbaleri Ajaksa ispustili su vodstvo od 2:0 i u nevjerovatno dramatičnoj, još jednoj u nizu utakmica za infarkt, omogućili Totenhemu da se 1. juna za trofej evropskog prvaka bori protiv Liverpula na madridskom Vanda Metropolitano stadionu.

Tim iz Amsterdama imao je 1:0 iz prve utakmice protiv Totenhema, a svoju prednost nije uspio sačuvati iako je poveo 2:0 u prvom poluvremenu revanša.

Fantastični tim Ten Haga u vodstvo je doveo kapiten De Ligt u petoj minuti divovskim skokom i udarcem glavom. Totenhem je nakon tog momenta krenuo agresivno po poravnanje, Korejanac Son imao je dvije prilike. Odmah nakon što su krenuli s centra, Son je pogodio stativu, a kasnije je opasno priprijetio i Eriksen.

Ipak, u 36. minuti maestralni Dušan Tadić, koji je 8. maja prošle godine igrao za Sautempton u meču kada je ovaj tim izborio opstanak u Premier ligi, a danas diriguje veznim redom Ajaksa (postigao 34 gola u 53 utakmice ove sezone), asistirao je za Hakima Ziješa (Zijech) koji je plasirao loptu iza leđa Iga Lorisa (Hugo).

Od starta drugog poluvremena Totenhem je krenuo na sve ili ništa jer su mu trebala tri gola da bi prošao dalje. U 55. minuti Lukas Moura (Lucas) ispratio je akciju Dele Alija, izašao sam pred gol i pogodio za 2:1. Samo četiri  minute poslije, golman Onana pravi veliku grešku nakon šuta Tripijea (Trippier), Moura se u gužvi najbolje snalazi i postiže gol za 2:2. Tada je postalo jasno da ćemo do kraja gledati pravu dramu.

I u narednih desetak minuta Totenhem je imao momentum, domaćima je trebalo da dođu sebi, a onda su nekoliko puta opasno zaprijetili. Imao je Tadić dobru priliku, a onda je stativu pogodio Ziješ.

I onda kada su protjecale posljednje sekunde, Moura je uspio ubaciti loptu u mrežu, nakon što je jedan zračni duel ispred šesnaesterca dobio Španac Fernando Ljurente (Llorrente).

Matijs de Ligt (Matthijs) postao je četvrti tinejdžer koji je postizao golove u polufinalima Lige prvaka. Prije njega to je uspjelo Nordinu Voteru (Vooter – Ajaks, 1996.), Obafemiju Martinsu (Inter, 2003.) te Kilijanu Mbapeu (Kylian Mbappe – Monako, 2017.). Njegov gol bio je 150. za Ajaks u Ligi prvaka.

Dušan Tadić postao je uz Mesija drugi igrač koji je kombinovano učestvovao u deset golova Ajaksa ove sezone u Ligi prvaka, sa šest golova i četiri asistencije. Lukas Moura zabio je het-trik, a ovi golovi bili su mu prvi u nokaut fazi u njegovoj karijeri.