ANALIZA: Koliko vremena je trebalo sadašnjim članicama da uđu u Evropsku uniju

ANALIZA: Koliko vremena je trebalo sadašnjim članicama da uđu u Evropsku uniju
A picture taken on November 24, 2021 shows national flags of European Union's member countries at the European Parliament in Strasbourg, France. (Photo by Julien WARNAND / POOL / AFP)

Za godinu dana se, kažu evropski čelnici, na evropskom putu u BiH postiglo mnogo. Od novembra u javnosti cirkulišu i novi izrazi, svojstveni susjednim državama koje su započele pregovarački proces, primjećuje analitičar Adi Ćerimagić. Ipak, važnije od termina koji se vežu za pregovarački okvir, otvaranje pregovora, datum otvaranja, te glavne pregovarače, je hoće li se nešto promijeniti u međuvremenu?

Ali, raspoloženje za proširenje EU postoji. I to na više od 30 članica, s obzirom na to da, trenutno, broji 27. Najveće proširenje dogodilo se prije dvije decenije, kada je istog dana, 1. maja 2004. godine deset država pristupilo evropskom bloku. Između ostalih i Češka.

U međuvremenu, blok je napustila Velika Britanija. U procesu proširenja trenutno se nalazi 10 država. Uz šest koje čine regiju Zapadnog Balkana, odnosno, BiH, Srbiju, Crnu Goru, S.Makedoniju, Albaniju i Kosovo, tu su i Ukrajina, Moldavija Gruzija i Turska.

A koliko je vremena trebalo sadašnjim članicama da uđu u Evropsku uniju? Finskoj je, na primjer, trebalo tri godine. Sloveniji osam, dok je Hrvatskoj čak deset godina. Malta i Kipar čekali su čak 14 godina da uđu u EU.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE