Anel Dedić slomio otpor kakanjske Mladosti za novi trijumf Čelika

U posljednjem susretu 24. kola BHT Premijer nogometne lige Bosne i Hercegovine, Čelik je večeras u Zenici u komšijskom derbiju pred oko 6.000 gledalaca slavio protiv Mladosti iz Doboja kod Kaknja sa 1:0 (1:0) te ostao u igri i za izlazak na evro-scenu.

Zeničani su, tako, u nastavku još bez poraza, a upisali su i četvrti trijumf u pet utakmica proljetnog dijela te su skupili i najviše bodova u proljetnom dijelu. Ovim su se trijumfom donekle iskupili Kakanjcima za poraz u jesenjem dijelu, kada su na svom terenu bili izgubili sa čak 0:3.

Utakmica je potpuno opravdala epitet komšijskog derbija, ali su domaćini bili spretniji te u 31. minuti, kada je kapiten Anel Dedić odbijenu loptu efektno pospremio u mrežu za 1:0, što im je bilo dovoljno za pobjedu.

Prethodno je šutirao Haris Dilaver, ali je golman Velić samo kratko bio odbio loptu koja je završila u nogama kod Dedića.

Veliku priliku za domaćine u 10. minuti nije realizirao Marin Jurina, koji je izbio sam pred golmana Emila Velića, ali ga je bio pogodio u prsa.

Čelik je u vodstvo mogao dovesti i Ševko Okić, koji je šutirao u 28. minuti sa oko sedam metara iskosa sa desne strane, ali se tada hrabro bio bacio te šut blokirao Kenan Hreljić, kojem su iz ljekarskog tima gostiju morali ukazati i pomoć.

Nakon primljenog gola, gosti su pokušali brzo poravnati, ali je domaći golman Bojan Pavlović u 40. minuti odbranio dobar šut Filipa Arežine. Nakon slobodnog udarca u 45. minuti, gosti su smatrali da je lopta bila cijelim obimom prešla gol-crtu te tražili da se prizna gol, ali su sudije dosudile ofsajd Aladinu Isakoviću pa se na odmor otišlo pri vodstvu Čelika od 1:0.

U drugo poluvrijeme puno odlučnije su ušli gosti, a već u 46. minuti ponovo se stvorila velika gužva pred golom Čelika. Domaći su igrači uspjeli iz peterca izbiti loptu u korner i spasiti gol. Već u 48. minuti Arežina je imao najbolju priliku za goste, koji je uspio savladati golmana Pavlovića, ali je njegov šut na desnoj stativi stigao i u korner skrenuo stoper Luka Miletić. Minutu kasnije Pavlović je odbranio šut Bahrudina Atajića.

Čelik je uspio prenijeti igru na protivničku polovicu, ali su do kraja, preko rezerviste Matthiasa Fanima, gosti ipak u 70. minuti opasnije zaprijetili. Fanimo je šutirao sa oko 10-ak metara iskosa sa desne strane, a lopta je zamalo otišla pored gola.

Gedeon Guzina u 87. minuti nije uspio dobro zahvatiti loptu na ivici 16-erca pa je njegov šut završio pored gola. Već u narednoj minuti kapiten gostiju Aladin Isaković, koji je bio leđima okrenut golu, uspio je šutirati, ali je golman Pavlović bio dobro postavljen te sigurno odbranio ne tako snažan šut.

U sudijskom vremenu Čelik je imao novu priliku preko Okića, ali je njegov šut iskosa sa lijeve strane zamalo završio pored gola pa je ostalo 1:0.