Apel ženama i djevojkama: Idite na pregled prije nego bude kasno, onda ni medicina ne može pomoći

Apel ženama i djevojkama: Idite na pregled prije nego bude kasno, onda ni medicina ne može pomoći

– Ženska populacija mora sama odlučiti o svom zdravlju i reagirati na vrijeme, jer kada karcinom ode u poodmaklu fazu, ni medicina ne može pomoći – kazala je predsjednica Udruženja ‘Novi pogled’ Maja Memić na događaju  pod nazivom “Priče iza bolesti”.

Ovaj događaj je ustvari ispovijest šest žena koje su preživjele bolest ili su trenutno u fazi liječenja od te bolesti, kao i onih iza kojih je bolest već odavno, a organizatori su bili Udruženje studenata medicine BoHeMSA, u saradnji s Udruženjem žena liječenih od raka dojke ‘Novi pogled’.

U okviru ovog programa se osim ispovijesti žena, čula i riječ ljekara. O ovoj bolesti govorili su psiholog, psihijatar i patolog. Mišljenje je da moramo svi zajedno sarađivati.

Ovim događajem simbolično je obilježen ‘Pink October’, odnosno mjesec borbe protiv raka dojke, te su nastojali podići svijest studenata medicine, ali i drugih studenata, te svih građana grada Mostara o ovoj smrtonosnoj bolesti, kojoj se dobna granica sve više i više snižava, a stigma takvih bolesnika sve više povećava.

– Suočeni sa saznanjima o raku dojke tokom studija, te bivajući u stalnom kontaktu s pacijentima, ali i ljekarima, kao studenti medicine uvidjeli smo važnost prevencije i podizanja znanja o samopregledu, s obzirom na poražavajuće statistike da se i dan-danas u svijetu interneta i računala, karcinom dojke još uvijek, u velikoj većini slučajeva, otkriva već u poodmaklom stadiju, te smo odlučili pokrenuti inicijativu kojom bi pokušali skupiti i ujediniti sve priče povezane s ovom bolesti, pacijente i ljekare – ljude koji stoje iza tih priča – navedeno je iz Udruženja studenata medicine.

Ova diskusija je jedan vid animiranja žena i djevojaka, odnosno podizanja svijesti, te da se još jednom ukaže na problem smrtnosti od raka dojke.

Diskusije ovakvog ili sličnog tipa bile su upriličene u Sarajevu i Tuzli. Studentice medicine su čitale autentične priče žena, koje su oboljele od ove bolesti, u prvom licu jednine, odnosno kao da se to baš njima dogodilo. Nakon čitanja priča, obavljene su kraće diskusije o ovoj bolesti.

– Ovim događajem smo željeli potaknuti saradnju između ljekara i pacijenata, te na taj način dobiti jednu cjelokupnu priču o ovoj bolesti. U ovom projektu sudjeluje 20 studenata medicine, te smo na ovaj način pokušali okupiti sve na jednom mjestu kako bi se diskutiralo, a ne kao što je to do sada bio slučaj, da se organiziraju razne radionice, okrugli stolovi i slično – kazala je predsjednica BoHeMSA-e Jelena Torbica.

 Avaz.ba
Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE