Aplikacije koje ubijaju vaš mobitel: Znate li koje su?

Aplikacije koje ubijaju vaš mobitel: Znate li koje su?

Ako ste dosad isprobali više trikova za uštedu baterije na svom mobitelu i ni jedan vam nije pošao za rukom, možda je riječ o nekoj aplikaciji koja “jede” bateriju.

Najveći potrošači baterije aplikacije su društvenih mreža i aplikacije za dopisivanje, ali i neke u koje možda ne biste ni posumnjali, no krenimo redom, prenosi 24sata.hr.

Vjerojatno vam informacija da aplikacije društvenih mreža troše bateriju pametnog telefona nenormalno puno i nije veliki šok. One se naime automatski pokreću prilikom paljenja uređaja, stalno rade u pozadini, a i povezane su s internetom kako bi se nadograđivale. Ali možete li se uopće zamisliti kako brišete Snapchat, Facebook, Instagram ili Twitter s mobitela? Ni mi…

Ipak, nešto možete napraviti – razmislite koliko ih često koristite. Na primjer, ako Twitter otvorite samo jednom mjesečno, to je dobar razlog da ga deinstalirate i pristupate mu ili pomoću kompjutera ili mobilnog pretraživača. Sve ovo možete primijeniti i na ostale društvene mreže koje koristite rekreativno i nije vam nužno imati ih u obliku aplikacije na početnom ekranu uređaja.

Ako ste instalirali aplikaciju za baterijsku lampu, prognozu vremena, aplikaciju Clean Master ili neki drugi čistač, zapamtite – to je sve ono što vam ne treba. Svi mobilni uređaji od 2018. godine već imaju ugrađenu baterijsku lampu, stoga je najprije potražite na uređaju umjesto da je odmah instalirate kao aplikaciju.

Clean Master i slične aplikacije koje čiste vaš telefon od nepotrebnih datoteka i poboljšavaju njegov performans, osim što puno troše bateriju, zauzimaju i dosta prostora na uređaju te najčešće dolaze s hrpom oglasa koji će u konačnici ipak usporiti rad vašeg uređaja, a mogu ga i zaraziti virusom.
Nepotrebnih datoteka i prikupljenih cache-a možete se riješiti i sami: Settings – Storage – Cached data – OK.

Aplikacije koje prikazuju vremensku prognozu itekako su popularne, ali troše puno baterije jer neprestano ažuriraju podatke. Većina telefona danas dolazi s već instaliranim aplikacijama kao što su Weather.com ili AccuWeather. Stoga, ako ih nemate, ne riskirajte preuzimanjem nekih neprovjerenih, već jednostavno prognozu pogledajte preko pretraživača ili koristite glasovnu “OK, Google” opciju.

Osim deinstaliranja aplikacija koje rijetko koristite, postoje i univerzalna pravila za produženje vijeka baterije uređaja, npr. isključite uslugu lokacije, Wi-Fi i Bluetooth kada vam ne trebaju, smanjite osvijetljenost ekrana i ograničite push notifikacije. U trenucima kada vam je preostalo jako malo baterije, obavezno uključite battery saving mode ili airplane mode.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE