Apple dao važan savjet: Ako imate iPhone, ne zatvarajte aplikacije ovako

Apple dao važan savjet: Ako imate iPhone, ne zatvarajte aplikacije ovako

Apple je potvrdio da ne biste trebali zatvarati otvorene aplikacije na svom iPhoneu osim ako ne reaguju. Možda ćete povremeno baciti pogled kroz svoje aplikacije u vrtuljku i ustuknuti od užasa kada vidite oko 42 od njih, ali ispostavilo se da ste u pravu što ste ih ostavili onakvima kakvi jesu.

Da, iako biste mogli pretpostaviti da će toliki broj aplikacija ‘otvorenih’ učiniti da vaš iPhone radi sporije i brže troši bateriju, to nije slučaj. I zapravo zatvara – a zatim ponovo otvara – aplikacije koje bi vam mogle jako oštetiti bateriju.

Apple preporučuje zatvaranje aplikacija samo ako prestanu raditi kako treba – inače ih ostavite na miru. Apple objašnjava: “Kada se pojave vaše nedavno korištene aplikacije, one nisu otvorene, ali su u stanju pripravnosti da vam pomognu u navigaciji i obavljanju više zadataka. Trebali biste prisiliti aplikaciju da se zatvori samo ako ne reagira”.

Pogrešno uvjerenje da manje aplikacija znači duži vijek trajanja baterije dolazi od zablude da aplikacije koje se pojavljuju na ‘vrtuljak’ zapravo rade. Nisu. Oni su samo zamrznuti tako da ne uzimaju nikakve dodatne resurse sa uređaja dok radite bilo šta drugo što radite.

Tehnološki novinar John Gruber ponudio je dalji uvid na blogu Daring Fireball o tome zašto zatvaranje aplikacija zapravo može biti loše za vašu bateriju. Gruber je objasnio : “Aplikacije u pozadini su efektivno ‘zamrznute’, ozbiljno ograničavajući ono što mogu da rade u pozadini i oslobađajući RAM koji su koristili. iOS je stvarno, stvarno dobar u tome.

Toliko je dobar u ovome da odmrzavanje zamrznute aplikacije zauzima mnogo manje CPU-a (i energije) nego ponovno pokretanje aplikacije koja je bila prisilno ukinuta. Ne samo da prisilno zatvaranje aplikacija ne pomaže, već zapravo i boli. Trajanje baterije će vam biti lošije i bit će potrebno mnogo duže za promjenu aplikacija ako prisilno zatvorite aplikacije u pozadini.”

Gruber je nastavio: “Ako ste zabrinuti da vam aplikacije u pozadini troše bateriju i vidite koliko se brzo učitavaju iz pozadine, razumna je pretpostavka vjerovati da nikada nisu prestale raditi, ali jesu. Zaista se zamrznu, RAM memoriju koju su koristili zaista povrati sistem, i zaista se odmrznu i ožive tako brzo.”

Dakle, izvolite – nikada se više ne osjećajte krivim što vidite toliko aplikacija koje rade na vašem iPhoneu.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE