BAHATI POSLODAVCI U BIH: Radnice pitaju da li će rađati?!

BAHATI POSLODAVCI U BIH: Radnice pitaju da li će rađati?!

Bahatost pojedinih poslodavaca u BiH nema granice, što oslikavaju i svjedočenja da radnice, pri zapošljavanju, pitaju da li planiraju da rađaju.

To je ujedno i parametar kojim bivaju vođeni pri odluci da li će kandidatkinju zaposliti, jer ako ona ima u planu da uskoro na svijet donese bebu, u nekim slučajevima postaje nepoželjna, pošto će firma morati da joj plaća porodiljsko odsustvo.

Na ovaj problem “Nezavisnim” je ukazalo više sagovornika, koji ističu da je riječ o nepoštenom stavu privrednika u državi u kojoj vlada bijela kuga.

Jovan Radovanović, predsjednik Udruženja porodica “4+” Banjaluka, rekao je da su brojne majke nezaposlene, a bore se za djecu, odgajaju ih.

“Prije nego što prime radnice, pitaju ih da li planiraju rađati. Čak se i to dešava, vjerujte. Pojedine majke su mi se obraćale i govorile da im je tako govoreno. Dešava se i da zatrudne i dobiju otkaz. Jedna Tanja rodila je peto dijete i ostala bez posla”, podvlači Radovanović.

On kaže da su se zbog ovakvih negativnih pojava žalili institucijama, ali, prema njegovim riječima, to nije urodilo plodom.

“Mogu vam reći da povratna informacija nije ohrabrujuća”, ističe Radovanović.

Potvrdio je i Ramiz Omanović, predsjednik Sindikata radnika tekstila, kože, obuće i gume BiH, sektora u kojem uglavnom radi ženska radna snaga, da su do njega dolazile nezvanične informacije da poslodavci pitaju djevojke planiraju li se udavati, odnosno zasnivati porodicu.

“Vjerovatno to pitaju da vide hoće li ih primiti ili neće. Ako će brzo zasnivati porodicu, izbjegavaju da plaćaju porodiljsko odsustvo. Ima poslodavaca koji se služe svim i svačim, ali nisu svi takvi. Na ovaj način utiču na mlade da ne zasnivaju porodice i time dolazi do bijele kuge, odnosno opadanja nataliteta”, ocjenjuje Omanović.

Alija Remzo Bakšić, direktor Asocijacije poslodavaca BiH, kaže da ne može negirati da ima i takvih poslodavaca koji radnice pitaju planiraju li potomstvo.

“Ali, mogu reći da je to kršenje osnovnih ljudskih prava. To ne smije niko raditi. Mi takvih slučajeva u našoj organizaciji nismo imali i mi takav odnos prema radnicama koje traže posao osuđujemo”, rekao je Bakšić.

Dijana Tepšić, portparol Gender centra – Centra za jednakost i ravnopravnost polova Vlade RS, ističe da je apsurdno da danas živimo u vremenu gdje materinstvo postaje prepreka za rad i zapošljavanje žena.

“Mnoge žene i ne znaju da poslodavac nema pravo da ih pita o bračnom statusu ili planovima za porodicu, jer je to vrsta indirektne diskriminacije prema Zakonu o ravnopravnosti polova u BiH, te da je na ovom polju zatajila zaštita, budući da veliki broj žena ostaje bez posla nakon što zatrudni”, ističe Tepšićeva.

Nezavisne

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE