Bajden pokrenuo moćan pakt da Moskvi i Pekingu stane na put

Bajden pokrenuo moćan pakt da Moskvi i Pekingu stane na put

Vojni sporazum, koji su podržali američki predsjednik Džo Bajden (Joe Biden), britanski premijer Boris Džonson (Johnson) i australijski premijer Skot Morison (Scott Morrison), novi je element AUKUS pakta, koji je prvobitno najavljen prošle jeseni da bi se Кanberi obezbijedile podmornice na nuklearni pogon.

U saopćenju sva tri lidera najavljeno je dalje proširenje sporazuma, opisano kao “nova trilateralna saradnja na hipersoničnom i kontrahipersoničnom oružju”, dio rastuće militarizacije nakon ruske invazije.

Кina je uspješno testirala sopstvenu hipersoničnog verziju oružja, a lideri AUKUS-a žele da budu viđeni kao jedinstveni front protiv Pekinga i Moskve.

– Naša sposobnost da odredimo njihovu upotrebu i da se suprotstavimo njihovoj upotrebi biće važan deo održavanja stabilnosti širom sveta – rekao je za “Guardian” britanski zvaničnik.

Prošlo testiranje

Amerika je tiho testirala sopstvenu hipersoničnu raketu prošlog mjeseca, iako je detalje držala u tajnosti dvije sedmice iz straha od antagonizacije Rusije, a već sarađuju sa Australijom. Sporazum znači da je Britanija sada prvi put angažovana.

Hipersonične rakete, nuklearne ili ne, putuju najmanje pet puta većom brzinom od zvuka, brže od konvencionalnih krstarećih projektila. Oni su dizajnirani da budu manevarski, što im omogućava, u teoriji, da izbegnu konvencionalnu protivraketnu odbranu.

Međutim, nejasno je da li imaju ikakvu istinsku vojnu korist, a kritičari kažu da njihov razvoj doprinosi produbljivanju međunarodnog naoružavanja kao odgovora na ukrajinsku krizu.

Bajden je prošlog mjeseca rekao da je Rusija upotrebila svoju hipersoničnu raketu Кinžal protiv ukrajinskih ciljeva, opisujući je kao oružje koje je “skoro nemoguće zaustaviti“. Rusija je rekla da ih je koristila dva puta, protiv ciljeva u blizini Nikolajeva i na zapadu Ukrajine.

 

Riječi hvale

Vladimir Putin je ranije hvalio Кinžal i oružje poput njega, rekavši prije četiri godine da ga “njegova brzina čini neranjivim“ i da je “sasvim razumljivo zašto vodeće armije svijeta nastoje da posjeduju tako idealno oružje“.

Кina testira hipersonično oružje koristeći drugačiju tehnologiju, poznatu kao hipersonično klizno vozilo, u kojem se rakete u početku lansiraju u svemir, a zatim pričvršćuju na namjenske aerodinamičke letjelice dizajnirane da ih spuste do svojih ciljeva na Zemlji.

Velika Britanija, Amerika i Australija namjeravaju da rade na istraživanju obe vrste hipersonične tehnologije – projektila i klizećih vozila – i da ispitaju načine suprotstavljanja prijetnji koju mogu predstavljati.

Zvaničnici Pentagona su procijenili da će hipersonično oružje dodati 21,5 milijardi dolara budžetu mornarice i 7 milijardi dolara vojsci u narednim godinama.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE