Bangladeš i Indija jačaju bilateralne odnose nakon revolucije

Bangladeš i Indija jačaju bilateralne odnose nakon revolucije

Ministar vanjskih poslova Bangladeša sastao se u srijedu sa svojim indijskim kolegom u Nju Delhiju, što je najviša posjeta iz Bangladeša otkako je revolucija 2024. godine svrgnula staru savezničku premijerku Indije, Sheikh Hasinu.

Khalilur Rahman, koji se nalazi u “prijateljskoj posjeti”, pokrenuo je pitanja izručenja, snabdijevanja energijom i đubrivom te vizama, saopćilo je ministarstvo vanjskih poslova Bangladeša.

„Obje strane naglasile su važnost unapređenja bilateralnih odnosa između dvije zemlje u različitim oblastima“, navodi se u saopćenju.

Indijski ministar vanjskih poslova Subrahmanyam Jaishankar posjetio je Dhaku u decembru kako bi prisustvovao sahrani bivše liderke Khalede Zia, majke premijera izabranog u februaru, Tariquea Rahmana.

Jaishankar je izjavio da mu je bilo „zadovoljstvo ugostiti“ Khalilura Rahmana, dodajući da su razgovarali o „jačanju naših bilateralnih odnosa“, bez davanja dodatnih detalja.

„Dvije strane su se složile da istraže prijedloge za produbljivanje partnerstva kroz relevantne bilateralne mehanizme“, navelo je indijsko ministarstvo vanjskih poslova u saopćenju.

Odnosi su se poboljšali otkako je Tarique Rahman, lider Bangladeške nacionalističke partije, ostvario ubjedljivu izbornu pobjedu, preuzevši vlast od privremene administracije koja je vodila zemlju od 170 miliona stanovnika nakon što je Hasina svrgnuta.

Hasina je pobjegla u Indiju, gdje se i dalje skriva, što je dovelo do zategnutih odnosa između Dake i Delhija.

Bangladeš je više puta tražio njeno izručenje. U novembru je, u odsustvu, osuđena na smrt zbog organizovanja smrtonosnog gušenja ustanka.

U srijedu je Rahman ponovno zatražio izručenje bivše premijerke i jednog bliskog saradnika, saopćeno je iz Dhake.

Obje strane su se dogovorile i o povratku dvojice bangladeških državljana koje su indijske vlasti prošlog mjeseca uhapsile u vezi sa ubistvom popularnog lidera studenata.

Sharif Osman Hadi, glasni kritičar Indije i učesnik masovnog ustanka u Bangladešu 2024. godine, pogođen je hicima maskiranih napadača u Daki 12. decembra i kasnije preminuo od povreda u bolnici u Singapuru. Njegovi napadači su navodno pobjegli u Indiju.

Komentarišite članak:
Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
FISFISFISFIS

NAJNOVIJE

FIS