Barcelona na pogon Mesija demolirala Liverpul i zakoračila u finale Lige prvaka

Nogometaši Barcelone pobijedili su Liverpul rezultatom 3:0 u prvoj polufinalnoj utakmici Lige prvaka i tako napravili veliki korak ka finalu elitnog takmičenja Starog kontinenta.

Barcelona je već u prvom napadu na meču zaprijetila. Kutinjo (Coutinho) se našao u prilici, ali  je lopta završila u naručju Alisona (Alisson). Gosti su odmah uzvratili, Salah je bio nadomak opasnog šuta a nekih 13 metara, ali nije bilo opasnosti po gol domaćina.  U 4. minuti Mesi (Messi) je sjajno ubacio loptu u peterac, tamo ju je dočekao Ivan Rakitić koji je odugovlačio s udarcem, a onda ga je blokirao Van Dajk (Van Dijk). Minutu kasnije, Mane je primio loptu u kaznenom prostoru, išao sam na Ter Štegena (Ter Stegen), međutim ga je Pike (Pique) oborio, no holandski sudija Bjern Kujpers  (Björn Kuipers) rekao je da nema penala.

U nastavku je Liverpul igrao dosta agresivno pogotovu preko desnog krila i “Redsi” su pokušavaju naći neku rupu u odbrani domaćina. U 11. minuti Salah je prošao Lenglea i (Lenglet) i odigrao dupli pas s Maneom, ali je Egipćanin krivo dodao i propala je dobra prilika za gost.  U 13. minut Rakitić je proigrao Albu, koji je poslao loptu u šesnaesterac za Mesija. Mesi se prvo spetljao, pa je potom lopta pogodila Matipa u šaku, ali  Kujpers čak nije tražio ni VAR. Nakon toga Mane se našao u dvije izgledne šanse, ali nije bio dovoljno konkretan.

Barcelona je do vodstva došla u 26. minuti kada je Alba fantastičnom loptom kroz Liverpulovu odbranu proigrao Luisa Suareza, utrčao iza leđa odbrane “Redsa” i matirao Alisona za 1:0. Nakon postignutog gola, Barca je nastavila s ofanzivnom igrom. U 32. minuti Alba i Suarez su sjajnim duplim pasem izigrali Liverpulovu odbranu, ali je Matip u posljedni trenutak zaustavio pas za Mesija. Dvije minute kasnije “Redsi” su imali veliku priliku. Henderson je sjajno uposlio Manea, ali je njegov udarac iz prve otišao visoko preko gola. I do kraja prvog poluvremena na terenu se vodila prava rovovska bitka, a Barcelona je na odmor otišla s minimalnom prednošću.

Već na početku drugog poluvremena gosti iz Engleske imali su veliku priliku. Salah je napravio dar-mar u kaznenom prostoru, Vajnaldum je (Wijnaldum) ostavio loptu za Milnera, koji je šutirao s 15-ak metara, ali mu je Ter Štegen fantastično odbranio. Gosti su i u nastavku pokušavali da na sve načine ukradu loptu iz nogu igrača Barcelone i na kontru i polu kontru dođu do gola i izjednačenja. U 53. minuti Salah je odlično pucao s ruba kaznenog prostora, a Ter Štegen vrhovima prstiju izvadio loptu iz suprotnog ugla.

U 59. minuti Salah je probio desnu stranu i odigrao u sredinu, Mane je propustio loptu kroz noge, a Ter Štegen uhvatio snažan udarac Milnera s 15-ak metara. U 63. minuti Mesi je odigrao fantastičnu loptu Vidalu je propustio kolosalnu šansu za domaćine. Pet minuta kasnije, Mesi je proigrao Suareza iza leđa Liverpulove odbrane, ali je Matip uspio stići Urugvajca i promjene rezultata nije bilo.

Nakon toga “Redsi” su preuzeli kontrolu lopte i posjed, dok su Katalonci izgledali pogubljeno i neprirodno. Iako su gosti djelovali konkretnije, Barca je svoju priliku strpljivo čekala i iskoristila kada je u 75. minuti udvostručila prednost. Mesi je fantastično proigrao Suareza koji je pogadio prečku, ali je Argentinac bio uporan, natrčao na odbijenu loptu i poslao loptu u prazan gol za 2:0.

U 82. minuti Barcelona je dobila slobodan udarac. Lionel Mesi namjestio je loptu i pogodio same rašlje s 25 metara za 3:0. Odmah nakon toga, Liverpul je imao veliku priliku. Prvo je sa gol linije jedan od defanzivaca Barcelone sklonio loptu, da bi na nju natrčao Mohamed Salah i s nepunih pet metara pogodio stativu. Do kraja meča Barcelona je sigurno čuvala prednost i na kraju zasluženo slavila veliku pobjedu.

Revanš u Liverpulu na Enfildu igra se u utorak 7. maja i tada će biti poznat prvi finalista ovogodišnjeg izdanja Lige prvaka.