Portal 072info

Barcelona na pogon Mesija demolirala Liverpul i zakoračila u finale Lige prvaka

Nogometaši Barcelone pobijedili su Liverpul rezultatom 3:0 u prvoj polufinalnoj utakmici Lige prvaka i tako napravili veliki korak ka finalu elitnog takmičenja Starog kontinenta.

Barcelona je već u prvom napadu na meču zaprijetila. Kutinjo (Coutinho) se našao u prilici, ali  je lopta završila u naručju Alisona (Alisson). Gosti su odmah uzvratili, Salah je bio nadomak opasnog šuta a nekih 13 metara, ali nije bilo opasnosti po gol domaćina.  U 4. minuti Mesi (Messi) je sjajno ubacio loptu u peterac, tamo ju je dočekao Ivan Rakitić koji je odugovlačio s udarcem, a onda ga je blokirao Van Dajk (Van Dijk). Minutu kasnije, Mane je primio loptu u kaznenom prostoru, išao sam na Ter Štegena (Ter Stegen), međutim ga je Pike (Pique) oborio, no holandski sudija Bjern Kujpers  (Björn Kuipers) rekao je da nema penala.

TEKST SE NASTAVLJA NAKON REKLAME
KRAJ REKLAME

U nastavku je Liverpul igrao dosta agresivno pogotovu preko desnog krila i “Redsi” su pokušavaju naći neku rupu u odbrani domaćina. U 11. minuti Salah je prošao Lenglea i (Lenglet) i odigrao dupli pas s Maneom, ali je Egipćanin krivo dodao i propala je dobra prilika za gost.  U 13. minut Rakitić je proigrao Albu, koji je poslao loptu u šesnaesterac za Mesija. Mesi se prvo spetljao, pa je potom lopta pogodila Matipa u šaku, ali  Kujpers čak nije tražio ni VAR. Nakon toga Mane se našao u dvije izgledne šanse, ali nije bio dovoljno konkretan.

Barcelona je do vodstva došla u 26. minuti kada je Alba fantastičnom loptom kroz Liverpulovu odbranu proigrao Luisa Suareza, utrčao iza leđa odbrane “Redsa” i matirao Alisona za 1:0. Nakon postignutog gola, Barca je nastavila s ofanzivnom igrom. U 32. minuti Alba i Suarez su sjajnim duplim pasem izigrali Liverpulovu odbranu, ali je Matip u posljedni trenutak zaustavio pas za Mesija. Dvije minute kasnije “Redsi” su imali veliku priliku. Henderson je sjajno uposlio Manea, ali je njegov udarac iz prve otišao visoko preko gola. I do kraja prvog poluvremena na terenu se vodila prava rovovska bitka, a Barcelona je na odmor otišla s minimalnom prednošću.

Već na početku drugog poluvremena gosti iz Engleske imali su veliku priliku. Salah je napravio dar-mar u kaznenom prostoru, Vajnaldum je (Wijnaldum) ostavio loptu za Milnera, koji je šutirao s 15-ak metara, ali mu je Ter Štegen fantastično odbranio. Gosti su i u nastavku pokušavali da na sve načine ukradu loptu iz nogu igrača Barcelone i na kontru i polu kontru dođu do gola i izjednačenja. U 53. minuti Salah je odlično pucao s ruba kaznenog prostora, a Ter Štegen vrhovima prstiju izvadio loptu iz suprotnog ugla.

U 59. minuti Salah je probio desnu stranu i odigrao u sredinu, Mane je propustio loptu kroz noge, a Ter Štegen uhvatio snažan udarac Milnera s 15-ak metara. U 63. minuti Mesi je odigrao fantastičnu loptu Vidalu je propustio kolosalnu šansu za domaćine. Pet minuta kasnije, Mesi je proigrao Suareza iza leđa Liverpulove odbrane, ali je Matip uspio stići Urugvajca i promjene rezultata nije bilo.

Nakon toga “Redsi” su preuzeli kontrolu lopte i posjed, dok su Katalonci izgledali pogubljeno i neprirodno. Iako su gosti djelovali konkretnije, Barca je svoju priliku strpljivo čekala i iskoristila kada je u 75. minuti udvostručila prednost. Mesi je fantastično proigrao Suareza koji je pogadio prečku, ali je Argentinac bio uporan, natrčao na odbijenu loptu i poslao loptu u prazan gol za 2:0.

U 82. minuti Barcelona je dobila slobodan udarac. Lionel Mesi namjestio je loptu i pogodio same rašlje s 25 metara za 3:0. Odmah nakon toga, Liverpul je imao veliku priliku. Prvo je sa gol linije jedan od defanzivaca Barcelone sklonio loptu, da bi na nju natrčao Mohamed Salah i s nepunih pet metara pogodio stativu. Do kraja meča Barcelona je sigurno čuvala prednost i na kraju zasluženo slavila veliku pobjedu.

Revanš u Liverpulu na Enfildu igra se u utorak 7. maja i tada će biti poznat prvi finalista ovogodišnjeg izdanja Lige prvaka.