Bez lijekova: Ublažite simptome proljetne alergije
Priroda se budi u proljeće, ali mnogi, umjesto da uživaju u suncu i svježem zraku, bore se sa alergijama. Iako je najlakši i najbrži način za ublažavanje simptoma upotreba lijekova, odnosno kapi ili sprejeva, to bi trebala biti posljednja opcija.
Antihistaminici i dekongestivi, iako trenutno mogu olakšati simptome poput začepljenog nosa, zapravo su štetni za vaš organizam. Od antihistaminika možete se osjećati pospano, a uzimanje oralnih dekongestiva može ubrzati rad srca i izazvati nesanicu i glavobolju. Zato, dugotrajno uzimanje takvih lijekova nije dobra odluka.
Sebi možete pomoći promjenom životnih navika i prehrane te primjenom prirodnih čajeva.
Za početak, važno je da prihvatite svoju alergiju. Koliko god vam se to činilo neobičnim i čudnim, poželite joj dobrodošlicu. Ako joj se opirete i po svaku cijenu želite lijekovima ugušiti njene simptome, vremenom ćete je samo dodatno osnažiti, a vaš će organizam biti sve slabiji.
Također, budite svjesni da alergija nije vaše trajno stanje. Organizam je u neprestanom procesu promjene, što znači da nijedno stanje nije doživotno. Samo budite strpljivi i uporni jer rezultati ne dolaze preko noći.
Voće i povrće
Postoje brojne zdrave namirnice koje imaju snažno antialergijsko djelovanje i koje, za razliku od lijekova, nemaju štetnih nuspojava. U takvu hranu spada ananas, koji sadrži antihistaminsku tvar bromelain, te jabuke, češnjak i crveni luk.
Svoj jelovnik trebali biste obogatiti sa što više: zelenog lisnatog povrća, cvekle i mrkve, ananasa i jabuka, bobičastog i citrusnog voća, luka i češnjaka, ružmarina, đumbira i kajenskog bibera te domaćeg meda.
Protiv alergije poželjno je konzumirati i hranu bogatu karotenoidima. Riječ je o snažnim antioksidansima i fitonutrijentima koji povrću i voću daju upečatljivu boju. Karotenoidima obiluju mrkva, bundeva, slatki krompir, marelice, špinat, kelj, dalmatinska raštika… Dakle, narandžasto i tamnozeleno povrće neka dominiraju na vašem stolu.
Omega-3
I omega-3 masne kiseline neizostavan su sastojak svakog antialergijskog menija. Naime, ove esencijalne zdrave kiseline smanjuju proizvodnju upalnih tvari u organizmu, poput prostaglandina E2 i citokina, koji uzrokuju simptome alergije. Jedno njemačko istraživanje pokazalo je da je kod onih osoba koje su u krvi imale visok nivo omega-3 masnih kiselina bio smanjen rizik od polenske hunjavice i alergije.
Kada je riječ o unosu omega-3 masnih kiselina, preporučuje se konzumirati oko sedam oraha na dan ili po jednu kađiku ulja lanenih sjemenki 2-3 puta na dan.
Vitamin C
Savjet je i da povećate unos vitamina C, bilo kroz prehranu (citrusno voće, šipurak, peršun, kelj, kivi, paprike) ili dodatke prehrani. Istraživanja su pokazala da unos od 2.000 mg vitamina C na dan može smanjiti nivo histamina u organizmu za 40 posto.
Kurkuma
Svakako svoju prehranu obogatite kurkumom. Kurkumin iz ovog žutog začina ima snažna antihistaminska, antioksidativna i protuupalna svojstva. Radi bolje apsorpcije, kurkumu kombinirajte sa zdravim masnoćama poput kokosovog ili maslinovog ulja te s crnim biberom-
Šta izbjegavati
Želite li se riješiti alergije, zaboravite na alkohol, kafu, cigarete, čokoladu, mliječne proizvode, kikiriki, crveno meso, šećer i prerađene proizvode. Za pojedine osobe na popisu nepoželjnih namirnica su: banane, tikvice, krastavci i žitarice, zato jer mogu pogoršati simptome alergije.
Čaj od žare (koprive)
Ovo je najbolji antialergijski dar iz prirode. Kod sezonskih alergija može vam biti od velike pomoći i trebate ga početi konzumirati mjesec-dva prije sezone alergija. Žara ima snažna antihistaminska i protivupalna svojstva, čime će osnažiti vaš organizam te ga zaštititi od neugodnih alergijskih reakcija, riješiti neugodnog kihanja, svrbeža i začepljenog nosa. Ona ima prirodnu sposobnost blokiranja proizvodnje histamina u organizmu i zato redovno konzumirajte čaj od sušenih mladih listova prelivenih vrućom vodom.
Jabukovo sirće
Ima antibiotska svojstva, a također će pomoći u ublažavanju simptoma alergije. Sirće će povisiti nivo kalija u vašem organizmu, a to će doprimijeti razgradnji viška sluzi, zahvaljujući čemu će se i vaš nos odčepiti te ćete lakše i bolje disati. Pijte ga lagano razrijeđenog vodom ili pomiješanog s malo soka od limuna. Također, možete u šoljicu tople vode dodati jednu kašiku jabukovog sirćeta i malo kvalitetnog meda pa to popiti.
Slana otopina
Kako se u vašim nosnim kanalima i sinusima zadržavaju prljavština i pelud koji vam smetaju i iritiraju vaš dišni sistem, probajte ispirati nos i sinuse slanom otopinom. U malu posudicu ulijte toplu prokuhanu ili destiliranu vodu te dodajte malu količinu himalajske soli (na šoljicu tople vode ide četvrtina ili polovina male kašike soli). Time redovno ispirajte nos i sinuse.
Faktor.ba
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE